Nike Teknoloji Terimleri Sözlüğü

Nike Teknolojilerinin Detaylı Özellikleri

 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • İ
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • O
 • P
 • Q
 • R
 • S
 • Ş
 • T
 • U
 • U
 • V
 • W
 • X
 • Y
 • Z
A
Adapt
Ayakkabıların otomatik olarak ayarlanabilen bir özelliğidir. Bu teknoloji sayesinde ayakkabılar, kullanıcının yapacağı aktiviteye göre otomatik olarak sıkılaşabilir veya gevşeyebilir. Kişisel bir uyum ve konfor sağlar.
Air Adapt
Ayakkabıların sıcaklık, nem ve diğer çevresel faktörlere duyarlı olarak otomatik olarak ayarlanabilen bir versiyonudur. Sporcuların her koşulda maksimum konfor ve performans elde etmelerini sağlar.
AeroKnit
Hafif ve nefes alabilir bir kumaş teknolojisidir. Egzersiz sırasında rahatlık ve performans için tasarlanmıştır.
AeroSwift
Hızlı ve dinamik hareketler için tasarlanmış, hafif ve dayanıklı bir teknolojidir. Bu malzeme, sporcuların hızlı tempolu aktivitelerde rahat ve konforlu bir deneyim yaşamalarını sağlar.
AeroCushion
Yumuşak ancak etkili bir yastıklama sağlayan bir taban teknolojisidir ve uzun süreli konfor için idealdir. Bu teknoloji, ayakların her adımda desteklenmesini ve rahat hissetmesini sağlar.
AeroVent
Nefes alabilirlik ve hava dolaşımı için tasarlanmış bir giyim teknolojisidir, özellikle yoğun egzersizlerde kullanılır. Bu teknoloji, terlemeyi azaltarak serin ve kuru kalmasını sağlar.
ACG (All Conditions Gear)
Ağır hava koşullarında giymek için tasarlanmış dayanıklı ve su geçirmez bir koleksiyonudur. Sporculara en zorlu koşullarda bile konfor ve koruma sağlar.
AeroChill
Sıcak havalarda serinlik ve nefes alabilirlik sağlayan bir giyim teknolojisidir. Bu teknoloji, sporcuların antrenman sırasında serin ve rahat kalmasını sağlar.
Hava yastıklı teknolojisiyle üretilen spor ayakkabıların geneline verilen ad. Air Max teknolojisi, ayakkabının tabanında bulunan özel hava yastıkları sayesinde yüksek performanslı bir yastıklama sağlayarak sporcuların rahat ve destekli bir şekilde hareket etmelerine olanak tanır.
26 Mart'ta kutlanan bir gün.Nike'ın Air Max ayakkabılarını ve kültürünü kutlamak için düzenlenir. Her yıl özel modeller ve etkinliklerle birlikte gelir.
Paris'teki Georges Pompidou Centre'dan ilham alınarak yaratılan Air Max 1'den sonra ikinci flagship sneakeri olan Air Max 90, 1990 Yılında Tinker Hatfield tarafından tasarlandı. Tasarımında İtalyan spor arabalarından ilham alan Nike Sportswear ikonu, çoğu modelinde bulunan yandan gösterilen Air topuk yastıklama biriminden tanınır.
270 Derece tamamiyle görünebilen Air tabanıyla tanınan Air Max 270 günlük konfor ve şıklığın simgesi haline geldi. Air Max 93 ve Air Max 180 modellerinden ilham alınarak yaratılan Air Max 270 Nike tarihinde koşu yerine günlük kullanım ve golf amacıyla üretilen ilk Air Max sneaker'ı oldu.
2019'da Sneaker dünyasına giriş yapan Air Max 720 taban kısmının 720 derece Air ile kaplı olmasıyla Nike tarihinde bir ilk olarak yerini aldı.
Air Max 90 modelinin 30. yılını kutlamak adına 2020 yılında tanıtılan Air Max 2090 sneaker ayakkabı futuristik tasarımıyla gelecekten ilham aldı.
Efsanevi basketbol yıldızı Michael Jordan için Peter Moore tarafından üretilen ikonik basketbol ayakkabı serisi.
Air Jordan 1 Low
Air Jordan 1 High modeli ile birlikte 1985 yılında tanıtılan Air Jordan 1 Low, Dunk modelinden ilham alınarak Peter Moore tarafından tasarlandı.
Air Jordan 1 Mid
Air Jordan 1 High ve Low modellerinin arkasından 2000 yılında tanıtılan ikonik sneaker retro'ların ikinci dalgasında çok ses getirdi.
Air Jordan 1 High
1985 Yılında Michael Jordan için tasarlanan ilk sneaker olarak tanıtılan Air Jordan 1 High, Jordan Wings logosu ve Nike swoosh logosuyla dünyaca tanınan bir model oldu.
Air Terra
Doğa yürüyüşü ve açık hava etkinlikleri için tasarlanmış dayanıklı ayakkabılardır. Bu ayakkabılar, dış mekân aktivitelerinde maksimum performans ve konfor sağlar.
İlk olarak 1982 yılında "Bir kutu hava" sloganıyla basketbol ayakkabısı olarak ileri sürülen ve adını ABD Başkanını taşıyan uçaktan alan Nike Air Force 1 zamansız bir ikon.
AquaShield
Su geçirmez ve nefes alabilir bir kumaş teknolojisidir ve özellikle yağmurlu hava koşullarında dış mekân sporları için idealdir. Bu teknoloji, sporcuların yağmurlu havalarda bile kuru ve rahat kalmalarını sağlar.
Air Zoom Alphafly NEXT 1
Yüksek performanslı koşu ayakkabıları serisidir ve özellikle maraton koşuları için tasarlanmıştır. Bu ayakkabılar, hızı artırmak ve koşu performansını optimize etmek için özel olarak geliştirilmiştir.
B
Bill Bowerman
William Jay "Bill" Bowerman Amerikalı bir atletizm koçu olmakla beraber Nike markasının kurucu ortağıdır.
Blue Ribbon Sports
Nike ilk olarak 1964 yılında yüksek kalite sembolü olarak bilinen "blue ribbon" teriminden ilham alarak Blue Ribbon Sports adıyla kuruldu.
Bölgesel Soğutma
Sporcular performanslarını sergilerken kuru ve serin kalmasına yardımcı olmak amacıyla DRI-FIT kumaşları stratejik olarak yerleştirir.
1973 yılında basketbol ayakkabısı olarak çıkış yapan Nike Blazer modeli farklı renk ve tasarım güncellemeleriyle günümüzde bir ikon oldu.
C
Çanak Taban
Üründe bulunan yan duvarları sayesinde daha fazla destek ve dayanıklılık sağlayan, ayağı kavrayan bir dış taban türüdür.
Çift Kalıp
Çift kalıp, bir ayakkabı yapısı türü olarak üst kısmın genellikle ayak tarağı kısmında dış tabanla birleşir şekilde orta taban üzerine sarılır. Çift kalıplı ayakkabılar, ayağı sabitler ve daha iyi uyum sağlamaya yardımcı olur.
Çift Yoğunluklu Orta Taban
İçe basma oranını azaltmak adına topuğun orta kısmında daha sert bir malzeme kullanılan orta taban türüdür. Orta kısımdaki bu daha sert ve yoğun malzemeye "orta kısım desteği" adı verilir.
Çorap Ayak Kemeri Paneli
Çorapların ayağı sıkı bir şekilde sarmalarını yardımcı olmak adına ayak kemeri paneli çoraplara destek kazandırır. Özellikle performans esnasında çorabın kayamaması adına çoğu Nike çorapta kaymazlık teknolojisini destekleyen fitilli ayak kemeri panelleri kullanılır.
Clima-FIT
Zorlu olmayan hava koşullarında performans göstermek için ideal hafif bir kumaştır. Ter buharını dışarı atabilecek kadar büyük iplik boşlukları mevcuttur, aynı zamanda sıkıca örülen sağlam iplikler yağmur damlalarının girmesini engeller.
D
Dri-FIT
Çok yönlü bir ter kontrol çözümü sunan Dri-FIT 1989 yılında ortaya çıktı. Performans esnasında sporcuların kuru kalmasına ve rahat etmesine yardımcı olan Dri-FIT teknolojisi teri tenden giysinin üzerine taşır ve ter burada hızlıca kurur.
İlk kez üretildiği yıldan bu yana koşuculara hafif, konforlu ve esnek bir destek sunan Downshifter modeli özellikle orta taban desteği arayan sporcular için vazgeçilmezler arasına girem bir koşu ayakkabısı siluetidir.
Durable Water Repellent (DWR)
Üretimde ayakkabı ve giysi içerisine dahil edilen bir madde aracılığıyla ürünün kötü hava koşullarında dayanıklı ve su tutmaz kalmasını sağlar.
E
Her sezonun vazgeçilmez Nike Sportswear koleksiyonu olarak Nike Essentials öne çıkıyor. Günlük giyimin her alanında kullanılabilecek temel tasarımlardan oluşur.
EcoFit
Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ve sürdürülebilirlik odaklı tasarlanmış ayakkabılardır. Bu ayakkabılar, çevre dostu malzemelerle üretilerek sürdürülebilir bir spor giyim seçeneği sunar.
F
Flyease
Ayakkabıyı daha rahat ve hızlı giymeye yardımcı olan Nike Flyease teknolojisi tüm sporcular için üretilmiştir.
Flywire
Ayakkabının üst kısmına entegre edilen ince ve dayanıklı kablolarla destek sağlar. Bu sayede doğal hareketleri desteklerken aynı zamanda tutuşu arttırır.
Flyleather
Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ve hafif, dayanıklı bir deri alternatifi olan bir malzemedir. Bu malzemenin amacı, sürdürülebilirlik ve dayanıklılık sağlarken aynı zamanda üstün performans sunar.
FlexFrame
Destek ve esneklik kombinasyonu sağlayan, ayakkabının yapısına entegre edilmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji, sporcuların doğal hareketlerini desteklerken aynı zamanda konfor sağlar. .
FlexLock
Ayakkabının ayak üzerinde güvenli bir şekilde kilitlenmesini sağlayan bir bağcık teknolojisidir ve hareket sırasında istikrarı artırır. Bu teknoloji, sporcuların ayakkabılarının her adımda doğru konumda kalmasını sağlar ve sakatlanma riskini azaltır. .
Flyknit Yapısı
Ayakkabının üst kısmı ipliklerin örülmesiyle tek parça halinde oluşturulur. Flyknit ayakkabılar üstün performans sağlar, ve ortalama bir ayakkabıdan çok daha hafif olur.
G
Grade School (GS)
İlkokul çağı kitleyi ifade etmek için kullanılan kısaltmadır. Genel olarak 5-10 yaş arasını ifade etmek için kullanılır.
Gore-Tex
Özellikle outdoor aktivitelerinin vazgeçilmez malzemesi haline gelen Gore-Tex zorlu hava koşullarına karşı su geçirmez koruma sunan bir teknolojidir.
H
Kelime anlamı olarak sandalet olan Huarache ilk olarak 1992'de tanıtıldı. İlk çıkışı diğer ikonlar gibi basketbol ayakkabısı olarak gerçekleşti. 1960'ların Hippi hayat stilinden esinlenen tasarım günlük giyimin vazgeçilmezleri arasına girdi.
Hyperfuse
Ayakkabının üst kısmının hafif, dayanıklı ve nefes alabilen bir yapıda olabilmesi için basınç işlemi ile birleştirilen sentetik malzeme katmanları ve fileden oluşan bileşimdir.
İ
İçe Basma
Ayağa yük binmesi sırasında ortaya çıkan doğal olarak içe basma hareketidir. Koşu sırasında çarpma etkisinin şiddetini azaltmak adına içe basılır.
İçlik
İçlikler sıcaklık katmanı sağlarken teri emip buharlaştıran bir "ikinci ten" görevi görür.
J
Jeff Johnson
Gece rüyasında Yunan zafer tanrıçasını görerek Nike'ye resmi adını veren Jeff Johnson aynı zamanda Phil Knight'ın ilk tam zamanlı çalışanıdır.
K
İsminin baş harfleri ile tanınan ve Nike imza koleksiyonuna da adını veren Amerikalı KD tüm zamanların en iyi basketbolcuları arasında gösterilmektedir.
Kobe Bryant
24 numaralı Los Angeles Lakers formasını efsaneleşen Black Mamba lakaplı shooting guard tüm zamanların en iyi basketbolcuları arasındadır.
2011 NBA Draft'ında Cleveland Cavaliers tarafından seçilen Kyrie Irving tüm zamanların en iyi guard'ları arasındadır. Nike ile olan işbirliğinden doğan Kyrie koleksiyonu sporcunun sanatçı kimliğinden ilham alır.
L
Akron'lu profesyonel basketbol oyuncusu LeBron James tarihte 3 NBA şampyionluğu ve 4 NBA MVP ödülüyle dünya tarihinin en iyi basketbolcuları arasındadır. Takma adıyla King James, Nike ile birlikte çıkardığı kendi imza koleksiyonuyla da sayısız hayran yarattı.
Esnek ve yumuşak jarse kumaştan üretilen Legging Tayt kısıtlama olmadan rahatça hareket etmeyi sağlar.
M
Maria Sharapova
Grand Slam kazanan terihteki 10 kadın sporcudan biri olan Maria Yuryevna Sharapova bu başarıya imza atan tek Rus olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.
Nike tarafından üretilen Mercurial futbol ayakkabısı bilinen en hafif ayakkabıdır. Özellikle kanat ve forvet oyuncuları tarafından tercih edilen siluet birçok oyuncunun favorisidir.
Michael Jordan
NBA'in resmi sayfasında tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu ilan edilen Michael Jordan, bilinen diğer ismiyle MJ,Nike ile olan anlaşması sonrası tüm dünyaca bilinen Jordan markasıyla da iş adamı olarak kitlelerce tanındı.
N
The National Basketball Association, bilinen ismiyle NBA, 30 takımdan oluşan Kuzey Amerika profesyonel basketbol ligidir.
Adını savaş alanını yöneten Zafer Tanrıça'sından alan Nike dünya çapında bilinen spor lifestyle markasıdır.
O
Oregon
Nike World Headquarters'ın da bulunduğu batı Amerika eyaletidir.
Orta Taban Sargısı
Ayakkabının orta tabanın arazideki döküntülerden dolayı aşınmasını önlemek amacıyla açık hava ayakkabılarında kullanılan tasarım özelliğidir.
P
Phil Knight
"Buck" lakabıyla da tanınan Phil Knight dünya devi Nike markasının kurucularından olmakla birlikte en büyük hissedarıdır.
Nike, basınçlı Air teknolojisine sahip olan ilk koşu ayakkabısı Pegasus adını Yunan mitolojisindeki uçabilen at üzerinden almıştır.
R
Rafael Nadal
Rafael Nadal Parera, İspanyol tenisçi. Nadal Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon ve ABD Açık'ta Grand Slam'ler de dahil olmak üzere 80 şampiyonluk kazandı.
Nike React farklı kategorilerde kullanımı olan köpük yastıklama yeniliğidir. React platformu yumuşak, hafif bir yapıyla doğru miktarda tepki kabiliyeti ve dayanıklılık sunmasıyla fark yaratır.
Roba
Pantolonun robası olarak da bilinen, arka tarafta bel bandının hemen altında bulunan ve kalçaya göre esneyerek pantolonun tam oturmasını sağlayan kumaş parçasıdır. Üstlerde ise robalar, omza göre esneme sağlayacak şekilde yakaların hemen altında bulunur.
S
Silo
Yastıklama, destek veya hafif yapı gibi benzer bir fayda sağlayan tüm ürünlerin toplamına Silo denir.
Spandeks
Mükemmel esneme ve toparlanma özelliklerine sahip Spandeks yapay bir fiberdir.
Stefan Janoski
Kaykaydan kaykaya geçmesiyle ve kaykayı 360 derece çevirmesi ile tanınan profesyonel kaykaycı Stefan Janoski.
Steve Prefontaine
Pre, 23 Amerika rekorunu kırdı. Nike ayakkabılarını giyen önemli atletlerin ilki olan Steve Prefontaine, kendisine genellikle Pre denir. Pre 23 Amerika rekorunu kırdı.
Storm-FIT
Storm-FIT kumaş bilinen 4 seviyesiyle koruma sunar: Storm-FIT 1 aşırı olmayan hava koşullarında kuru kalmana yardımcı olur, Storm-FIT 5 rüzgarı ve 5000 mm su basıncına kadar yağmuru tamamen engeller, Storm-FIT 10 rüzgarı ve 10.000 mm su basıncına kadar yağmuru tamamen engeller ve Storm-FIT 20 rüzgarı ve 20.000 mm su basıncına kadar yağmuru tamamen engeller.
Suya Dayanıklılık
Suya dayanıklılık, malzemenin hafif yağmur ve karda suyun kısa bir süre dışarıda tutulması demektir.
T
Bacakları, kalçayı ve alt kısmı kapatarak vücuda tam oturan, naylondan veya farklı örgü ipliklerinden üretilen malzemedir.
Hafif, sıcak tutan ve yumuşak bir polar özellikli bir malzemedir. Soğuk havalarda spor yaparken vücudu sıcak tutmak için idealdir.
Therma-FIT
Therma-FIT, soğuk havayı dışarıda, sıcak havayı ise içeride tutan yumuşak malzemeye denir.
V
VaporKnit
Aşırı ısınmayı, teri ve potluğun verdiği rahatsızlığı önlemek için VaporKnit teknolojisi içlikle birlikte çalışır.
Bacakları, kalçayı ve alt kısmı kapatarak vücuda tam oturan, naylondan veya farklı örgü ipliklerinden üretilen malzemedir.
2022 Yılında 16. siluetini tanıtan Vomero Nike koşu ayakkabıları içerisinde en çok tercih edilenler arasına girdi.
W
Waffle Dış Taban
İlk olarak Bill Bowerman tarafından kendi evindeki Waffle makinesinden ilham alınarak tasarlandı. İkonik olarak tabandaki yeri kavramayı kolaylaştıran geniş kare desenlerden tanınır.
Windrunner
1978 Yılında orjinal Windrunner ceket Geoff Hollister tarafından Amerikan yerlilerinin yağmura dayanıklı pelerinlerinden ilham alınarak tasarlandı. Nike Sportswear ikonu keskin V şeklindeki şeridiyle tanınır.
Y
Yansıtıcı
Özellikle Nike Running ürünlerinde kullanılan karanlıkta görünmeni sağlayan yansıtıcı öğelere denir.
Yeezy
Nike'nin Sneaker dünyasında çok ses getiren Nike Air Yeezy Koleksiyonu için işbirliği yaptığı Kanye West'in markasıdır.
Z
Zoom X
Nike ZoomX, tüm Nike köpükleri arasında, %85'lik değeriyle en yüksek enerji kazanımını sunar ve orta taban, seni ileriye doğru iter.
Zoom Air
Hafif ve duyarlı yastıklama sağlayan bir hava yastığı teknolojisidir. Ayakkabının tabanında bulunan özel hava yastıkları sayesinde sporcular hızlı ve dinamik hareketler yapmalarına olanak tanır.
2019 NBA MVP ödülünü kazandıktan 4 gün sonra, Milwaukee Bucks yıldızı Giannis Antetokounmpo ilk imza basketbol ayakkabısını tanıttı.Nike tarafından imza ayakkabısı verilen ilk Avrupalı basketbol oyuncusu oldu.
Özellikle tempolu ve hızlı koşular için tasarlanan Zoom Fly ekstra hava alabililen üst kısmıyla maraton koşuları için vazgeçilmezler arasına girdi.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.