ACG

ACG

Nike ACG (All Conditions Gear)

All Conditions Gear: Dilimize her koşula uygun ekipman olarak çevrilebilir. İngilizce ifadenin baş harfleri birleşince ortaya Nike’ın bir alt markasının ismi çıkıyor: Nike ACG. Nike ACG, doğa sporları için üretilen ekipmanların yer aldığı seçkin bir giyim, ayakkabı ve aksesuar koleksiyonu.

Markanın bünyesinde ismine uygun şekilde dış mekan koşulları için üretilen performans ürünleri yer alıyor. Nike ACG 1989’da kuruldu. 30 yılı aşkın süredir de ürün çeşitliliği artarak devam ediyor. Nike’ın bu özel koleksiyonu toprak tonlarında ürünlerin hakim olduğu doğa sporları malzemelerinin içinde göz alıcı renkleri ve üstün teknik detaylarıyla öne çıkıyor. ACG’nin Nike bünyesindeki diğer spor koleksiyonlarından da ayrılan belirgin özellikleri mevcut. ACG ürünleri tüm açık hava aktivitelerine uygun olacak özellikte tasarlanıyor.

Nike ACG Nasıl Ortaya Çıktı?

Nike 80’lerde koşu ve basketbol ayakkabılarından sonra doğa sporlarına özel ürünler de üretmeye karar verdi. Markanın bu amaçla ilk olarak 1981 yılında çıkardığı Nike Hiking serisi, dış mekan sporları için üretilen ACG koleksiyonunun öncüsü sayılabilir. Alışılmışın dışında renkleri, su geçirmez özellikleri, çabuk kuruma avantajları gibi detaylarıyla öne çıkan Hiking botları outdoor sporcuları arasında büyük ilgi gördü. Daha sonra 1988’de üretilen Air Pegasus ACG ile ACG koleksiyonunun gerçek anlamda ilk adımları atılmış oldu.

Nike Hiking yalnızca yürüyüş üzerine odaklanan bir seriydi. Air Pegasus ise bir melezdi. 80’lerin sonuna gelirken doğa sporlarına ilgi artıyordu. Ayrıca açık havada spor yapmak artık daha kolay hale gelmişti. Dış mekan sporları için teknik özellikleri ve tasarımlarıyla öne çıkan yeni giysilere ve aksesuarlara ihtiyaç vardı. Nike her zamanki gibi bu açığı en iyi şekilde kapattı. Teknik özelliklerle donattığı dış mekan giysilerini ve ayakkabılarını kendi tasarım ayrıcalıklarıyla süsleyerek Nike ACG markasını yarattı. Basitçe yağmur, kar ve rüzgara dayanıklı giysilerden ve su geçirmez, sağlam ayakkabılardan oluşan koleksiyonun tanıtımı ironi içeren hatta komik reklamlarla yapılıyordu. Nike ACG her yönden ailenin diğer üyelerinden farklıydı.  

Nike ACG Koleksiyonunda Neler Var?

Nike ACG koleksiyonu hiçbir hava koşulundan ve zemin yapısından etkilenmeyen teknik özellikli ürünlerden oluşuyor. GORE-TEX iş birliği ile üretilen özel ürünlerin de yer aldığı geniş koleksiyonda ayakkabılar, sandaletler, montlar, giysiler ve aksesuarlar mevcut.

Tüm ACG ayakkabı serilerinin arasında en fazla öne çıkan modeller Air Mowabb, Air Mada ve Air Escape olarak düşünülebilir. Bu yıl Air Mowabb’ın 30.yılına özel birçok yeni renk satışa çıkarıldı. Bunların arasında mor, siyah ve sarı renklerin haricinde modelin çok renkli ilk lansman klasiği de yer alıyor.

Koleksiyonda dış mekan için özel olarak tasarlanan geniş iç bölmelere sahip fonksiyonel bir sırt çantası yer alıyor. Seriye bu sene dahil olan ürünün çıkarılabilir yağmur koruması mevcut. Yeşil tonlardaki kullanışlı tasarımın pek çok iç bölmesi var. Daha küçük eşyalar için günlük kullanıma da uygun bel çantası alternatifi mevcut.

ACG aksesuarları arasında biri kep şeklinde, diğeri soğuk havalar için tasarlanmış iki ayrı model şapka bulunuyor. Nefes alan yapıya sahip ve sıcak tutan çoraplar da yine aksesuar kategorisinde.

ACG koleksiyonunun giyim ürünlerinde çeşitlilik artıyor. Hem kadın hem erkekler için tasarlanan doğa desenli baskılı eşofman altları ve fermuarlı üstler termal özellikleriyle konfor sunuyor. Termal olarak üretilen diğer ürünler arasında montlar ve yelekler var. Ayrıca Dri-FIT bir üst ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen bir tişört de koleksiyona eklenmiş.

ACG koleksiyonunda bir kadın bir de erkek için üretilen GORE-TEX kumaştan ceketler mevcut. Iceland isimli özel ceketlerin su geçirmez dayanıklı GORE-TEX kumaşları ile her türlü dış hava koşulunda rahat etmek mümkün.

Nike ACG dağcılık, bisiklet, kayak, snowboard ve daha birçok dış mekan sporuna uygun şekilde tasarlanan konforlu ve teknik üstünlüğe sahip ürünler sunuyor. Dünya çapında ünlü olan pek çok sporcuya sponsor olan Nike, dış mekan sporlarında da ACG markasıyla öne çıkıyor. Serideki ürünler hem profesyonel hem de günlük kullanıma uygun olacak şekilde fonksiyonel ve estetik.

Kaynaklar: https://www.nike.com/tr/w/acg-ayakkabilar-93bsdzy7ok, https://hypebeast.com/tags/nike-acg, https://hypebeast.com/2021/7/nike-acg-air-mowabb-og-rattan-birch-30th-anniversary-2021-re-release-info-dc9554-200, https://sneakerbardetroit.com/tag/nike-acg/,

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.