Basketbol ve Futbolu Buluşturan Nike

Basketbol ve Futbolu Buluşturan Nike

Basketbol ve Futbolu Buluşturan Nike

Dünyanın en büyük spor giyim firması Nike, tüm spor branşları için giyim ürünleri, ayakkabılar ve aksesuarlar üretiyor. Bu ürünlerin pazarlamasını yaparken standart yöntemlerin dışında yaygın olarak kullandığı özel bir metot var: İş birlikleri. Neredeyse kurulduğu günden beri popüler spor branşlarında öne çıkan yıldız isimleri seçip ailesine dahil eden marka 2016’dan beri futbol dünyasıyla basketbol dünyasını buluşturuyor.

Neymar x Jordan

Barcelona’da oynayan Brezilyalı yıldız Neymar, 2016 yılında basketbolla özdeşleşen Jordan markasıyla iş birliği yapmıştı. Basketbolda döneminin yıldızı olan Michael Jordan ve futboldaki başarısı sayesinde dünya çapında üne sahip Neymar, birlikte bir ayakkabı tasarladı. Krampon olarak dizayn edilen bu model ilk kez 2016’da Neymar’ın anavatanı Brezilya’da gerçekleşen Yaz Olimpiyatları’nda bizzat oyuncunun kendisi tarafından tanıtıldı. Ayakkabının üstünde Jordan’ın forma numarası 23 ve Neymar’ın forma numarası 10 yer alıyor. Topuk kısmında Jordan’ın Jumpman logosu var. Bağcıklarda Neymar’ın oğlunun isminin baş harfleri ve Brezilya bayrağı göze çarpıyor. Kramponun farklı renk alternatifleri mevcut. İkilinin daha sonra birlikte çıkardığı bir de Jordan 5 modeli mevcut.  

LeBron x Mbappe

Basketbolun efsane isimlerinden “The King” LeBron James ve yeşil sahaların genç yeteneği Kylian Mbappe iki farklı branşın dinamiğini iki farklı modelde birleştiriyor. Her ikisi de kendi branşının en iyileri arasında yer alan oyuncuların birlikte çıkardığı modeller LeBron 18 The Chosen 2 ve Nike Mercurial Superfly.

LeBron 18 The Chosen 2 siyah hakimiyetinde yarı saydam tabanlara sahip Knitposite 2.0 tasarımlı bir ayakkabı. Ayakkabının dilinde Air sistemi mevcut. Topuk kısmında her iki oyuncunun isimlerine yer verilmiş. Ayakkabının üstünde Ambigram olarak eklenmiş The Chosen 2 logosu mevcut. Uç kısımda ters-düz tasarlanmış ikili Swoosh yer alırken yanda bir tane de bağımsız Swoosh bulunuyor. Ayakkabının iç tabanında futbol ve basketbol ikonları mevcut.

Nike Mercurial Superfly bir krampon. Hem çim saha için hem iç mekan için alternatifleri mevcut. Kramponda aynı The Chosen 2 gibi ikili Swoosh’lara yer verilmiş. İç tabanda yine her iki branşın ikonu var. İki efsane ismin logosunu topuk kısımlarında ve dil bölümünde taşıyan ayakkabı Flyknit yapısına sahip.

Jordan x Paris Saint-Germain

Jordan, Fransa’nın ünlü futbol kulübü Paris Saint-Germain’le 2018’den beri beraber çalışıyor. PSG ile birlikte takıma özel Jumpman logolu tişört ve formalar tasarlanırken 2021-22 sezonu iç saha formalarında ilk kez Jordan markası kullanıldı. Bu iş birliğinin ayakkabıları da mevcut. PSG x Jordan koleksiyonunda Air Jordan 7 ve Jordan MA2 yer alıyor. 

LeBron x Liverpool

İngiltere’nin önde gelen futbol kulübü Liverpool, 2019’da New Balance ile yollarını ayırdı. Kulüp o zamandan beri Nike ile birlikte çalışıyor. Nike’ın alt markası Jordan’ın PSG ile yaptığı rakip iş birliğine karşılık LeBron James ile Liverpool arasında bir proje planlanıyor. LeBron James’i futbolla bir kez daha birleştirecek olan koleksiyonda Nike’ın 7 ya da 8 parça tasarlaması bekleniyor. Bu ürünlerin tamamı Nike’ın kendi markası Jordan’ın PSG ile yaptığı iş birliğine rakip olacak. 2018’den beri Paris Saint-Germain için forma üreten Jordan markasının Michael Jordan’a satılan her formanın %5’ini ödediği belirtiliyor. Spor çevrelerine göre LeBron ve Liverpool arasında yapılan anlaşmayla tasarlanacak olan koleksiyon henüz bir başlangıç.

Nike, ürünlerinin teknolojisi ve tasarımıyla yıllardır pazara hakim olmayı başaran güçlü bir firma. Bu başarıda ürün kalitesinin yanında çok büyük bir başka etkenin daha rolü var. Bu da Swoosh’u dünyaya göstermek için seçilen mükemmel pazarlama yöntemleri. İş birlikleri Nike’ın başarıyla yürüttüğü organizasyonlar. Ayakkabı modelleri ve performans kıyafetleri için sayısız atlet ve tasarımcıyla çalışan marka, yeni bakış açıları yaratarak popülerliğini her daim korumayı başarıyor. İki farklı spor dalının bir araya getirildiği bir çalışma pek karşımıza çıkmazken Nike bunu başarıyla sürdürüyor. Futbol ve basketbol dünyasının ünlü isimleri Nike çatısı altında birleşirken bizi bu alanda daha ne gibi yeniliklerin beklediğini zaman içinde göreceğiz.

 

Kaynaklar: https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-3621555/Neymar-teams-Michael-Jordan-create-new-132-Nike-football-boot.html, https://www.nike.com/sg/t/mercurial-mbappe-superfly-7-chosen-2-elite-fg-football-boot-BPjhHQ, https://www.nike.com/sg/launch/t/lebron-18-the-chosen-2  https://news.nike.com/news/jordan-brand-paris-saint-germain-2021-22-home-kit-apparel-collection-air-jordan-7 https://hypebeast.com/2021/11/lebron-liverpool-collaboration-line-news

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.