Bel Ağrısına İyi Gelen Yoga Pozları

Bel Ağrısına İyi Gelen Yoga Pozları

Bel Ağrısına İyi Gelen Yoga Pozları

Yoga, yüzlerce yıllık geçmişe sahip fiziksel ve zihinsel pratikler bütünüdür. Beden ve zihin arasındaki dengeyi sağlayan uygulama vücudun evrenle uyum içinde çalışmasını sağlar. Yoga hareketleri bedeninde birçok kası çalıştırır, vücudunu güçlendirir, esnekliğini ve dayanıklılığını arttırır. Duruşunu düzenler. Yoga yapmak bağışıklığını ve hem zihinsel hem fiziksel durumunu iyileştirir. Yoga pozları ile vücudunda yolunda gitmeyen pek çok şeyi düzeltebilirsin. Bel ağrıları da bunlardan biridir.

Bel Ağrılarına İyi Gelen 7 Yoga Pozu

Bel ağrısına sebep olan birçok faktör vardır. Duruş bozuklukları, uzun süre ayakta kalmak, yüksek topuklu ayakkabı giymek gibi sebeplerden kaynaklanan bel ağrıları yogayla hafifletilebilir. Eğer bel ağrın bu nedenlerden kaynaklanıyorsa kendini tedavi etmek için birkaç şey yeterli olacaktır. Bunlardan ilki bir yoga matı, ikincisi ise hareketlerini daha rahat yapmanı sağlayacak yoga kıyafetleridir. Bacaklarının özgürce esnemesi ve hareketlerinin kısıtlanmaması için iyi bir yoga taytı giymelisin. Nike yoga taytları arasından kendine en uygun modeli seçtikten sonra bel ağrına iyi gelecek pozlara geçebilirsin.

1 Çocuk Pozu - Child’s Pose

Vücuduna çok fazla yüklenmeden yaptığın bu zarif poz belini ve boynunu esneterek ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Dizlerinin üzerinde durup kollarını öne doğru uzatarak vücudunu esnet. Nefesini kontrol ederek düzenli bir şekilde nefes alıp ver. Bu şekilde birkaç dakika kal. Daha sonra diğer pozlara geç ve hepsini tamamladıktan sonra seti dilediğin kadar tekrarla.

2 Aşağı Bakan Köpek - Downward Dog

Bel ağrısına iyi gelen en etkili pozlardan biri Aşağı Bakan Köpek’tir. Bu pozda belini rahatlatır, bacak, sırt ve kalça kaslarını esnetebilirsin.

Matının üzerinde ayakta dururken bacaklarını kırmadan ellerini yere koy. Kollarını bükmeden öne doğru esnet. Bu pozda ters V şeklini alman gerek. Başın kollarının arasında uygun hizada kalmalı. Doğru pozisyona geldikten sonra bedeninin tamamının esnediğini hissedeceksin. Bu şekilde birkaç dakika kaldıktan sonra diğer poza geçebilirsin.

3 Kedi / İnek Duruşu – Cat / Cow

Vücudunun iyi bir şekilde esnemesini sağlayan Kedi-İnek duruşu bel ve boyun ağrılarına iyi gelen pozlar arasındadır. Kedi ve İnek pozları, uygulaması basit, etkinliği yüksek olan yoga hareketleridir.

Matının üzerinde masa pozuna geç. Ellerinin ve dizlerinin üzerinde başladığın harekette sırtını yukarı kaldırarak esnet. Bu sırada başın aşağı bakacak. Bir kedinin gerinip esnemesinden esinlenen bu hareket vücudundaki gerginliğin gitmesine yardımcı olacaktır. Ardından başını kaldır ve ileri bak, tekrar masa pozuna dön ve belini aşağı doğru esnet. Kedi ve İnek arasında geçiş yaparak hareketleri tekrarla. Sonra diğer poza geç.

4 Sfenks Pozu – Sphinx Pose

Karın kaslarını esneten ve vücudunu rahatlatan bu poz bel ağrılarının hafiflemesini sağlayacak pozlardan biridir. Mısır’daki Sfenks heykelinden ilham alan poz vücudunun esnekliğini arttırır. Göğüs kaslarını açar, omurganı güçlendirir, kalçalarını sıkılaştırır.

Matının üzerine başın yere bakacak şekilde uzan. Bacakların birleşik olsun. Karnın matın üzerindeyken dirseklerini kırarak vücudunun yanlarına koy ve kafanı geriye doğru esnet. Bu sırada dirseklerin omuz hizasında olmalı. Bu poz etkili bir esneme pozudur. Belinde zorlanma hissedersen bırak ve diğer pozlara geç. Eğer zorlanmazsan birkaç dakika bu pozda kal.

5 Köprü Pozu – Bridge Pose

Köprü pozu etkili bir üst beden güçlendirme hareketlerindendir. Omurganı esneten hareket bel ağrılarına iyi gelir. Kalça ve bacak kaslarını da çalıştıran Köprü Pozu vücudu onaran niteliktedir.

Matının üzerine sırtüstü yat. Omuzların yerde kalsın, ayakların yere bassın. Bacak açıklığın fazla olmasın. Kolların iki yanda dursun. Ellerin ve ayakların yere basarken kalçanı yukarı kaldır ve indir. Bu hareketi arka arkaya yapabildiğin kadar tekrarla. Nefes kontrolünü unutma. Daha sonra diğer poza geç.

6 Güvercin Pozu – Pigeon Pose

Bu poz kalça kaslarını esneten ve bel ağrılarını hafifleten etkili bir pozdur. Vücudunun esnekliğini ve direncini arttırır.

Yoga matının üzerinde Aşağı Bakan Köpek pozunda dur. Daha sonra bir bacağını dizinden kıvırarak öne, bedeninin altına alarak vücudunla kıvrık bacağının üzerine eğil. Bu şekilde kalça kaslarının esnediğini ve açıldığını hissedeceksin. Bacakların ve omurgan da beraberinde esneyecek ve belindeki ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

7 Ayakta Öne Eğilme Duruşu

Ayakta dururken öne doğru eğildiğin ve omurganı esnettiğin bu poz bel ağrıları için oldukça faydalıdır. Bu pozda dururken vücudundaki gerilimin akıp gittiğini fark edebilirsin. Esnedikçe kaslardaki gerginlik azalır ve ağrıların hafiflediğini hissedersin.

Yoga matının üzerinde ayakların birbirine yakın şekilde dur. Dizlerini bükmeden yere doğru eğil ve ellerini ulaşabileceği maksimum noktaya uzatarak vücudunu esnet. Bu şekilde birkaç dakika kal ve tüm pozları baştan tekrarla.

Yoganın vücuda sağladığı faydalar henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bağımsız araştırmalara katılan kişilerin yorumlarıyla desteklenmektedir. Birçok yoga pozunun fizik tedavi seanslarıyla benzer etki yaptığı söylenmektedir. Eğer bel ağrılarının altında yatan ciddi bir sağlık problemi yoksa yoga hareketleri bu ağrıları hafifletmede başarılı bir rol oynayabilir.

 

Kaynaklar: https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/yoga-for-back-pain#downward--facing-dog, https://www.byrdie.com/yoga-for-back-pain#toc-pigeon-pose

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.