Çarpıcı Nike Tarihi ve Sevilen Modellerin Öncü İsmi Tinker Hatfield

Çarpıcı Nike Tarihi ve Sevilen Modellerin Öncü İsmi Tinker Hatfield

Sneakerin rakipsiz markası Nike’nin ilk olarak 1973 senesinde, yani adını değiştirdikten kısa bir süre sonra piyasaya sürdüğü Nike Blazer için hem Nike’nin ilk basketbol ayakkabısı hem de markanın bugün geldiği liderlik noktasının başlangıcı demek mümkün. Sneaker tasarımcıları dendiği zaman akla ilk gelenlerden olan Tinker Hatfield ise bu destansı tarihin ve yıkılmaz tahtın arkasındaki önemli isimlerden biri. Nike Blazer’la başlayan basketbol ayakkabısı serüvenine ve akıllardan çıkmayan efsane tasarımların sahibi Tinker Hatfield’e her birlikte yakın mercek tutuyoruz.

Tinker Hatfield ile Değişen Tasarım Dünyası

Okul yıllarında atletizmle uğraşan ve profesyonel bir sporcu olmanın hayallerini daha lise çağında kurmaya başlayan Tinker Hatfield, 1952’de Portland Oregon’da dünyaya geldi. Sporcu bursu almasıyla başladığı Oregon Üniversitesi hayatı ise atletizm koçu, aynı zamanda da Nike’nin o döneme ait sneakerlarının ve kramponlarının tasarımcısı Bill Bowerman’le tanışmasıyla adeta yön değiştirdi.

Geçirdiği sakatlık nedeniyle spor hayatını sonlandıran Hatfield, hem Bill Bowerman’in desteğiyle burs almaya devam etti hem de tedavi sürecinde keşfettiği çizim yeteneğiyle Nike’ın ilk kramponlu ayakkabılarının tasarımcısı olmaya her geçen gün daha çok yaklaştı. Bu yetenek keşfiyle birlikte Mimarlık Fakültesi’ne devam etme kararı alan Hatfield, Bowerman’in çizimlerine notlar düşmekle kalmayıp kendisi de çizimler yaparak atletlerin sorunlarını çözüm getiren özel tasarımlar üretmeye başladı.

80’lerde koşu ve basketbola odaklanan Nike, aerobik tasarımlar geliştiren Reebok’tan aldığı darbeler neticesinde tasarım kadrosunu yenilemeye karar verdi ve açtığı yarışmayla birlikte kısa süre sonra baş tasarımcısı olacak olan Hatfield’ı ekibine dahil etti.  Air Max, Air Jordan gibi tüm spor ayakkabı dünyasını değiştirecek serilerin ilk modelleri başta olmak üzere, 1987’den bu yana efsaneleşen pek çok sneakera imza atan Tinker Hatfield şüphesiz Nike tarihinin yıldızlarından biri.

İlk Nike Basketbol Ayakkabısı: Nike Blazer

Blue Ribbon Sports'un 1973'te adını Nike olarak değiştirmesi, ekibe yeni bir marka duygusu getirirken, haliyle yeni bir pazarlama stratejisine de ihtiyaç duyulmaya başlandı. O dönemlerde ilk kendi basketbol ayakkabısını geliştirmekte olan marka için ayakkabının her iki tarafında geniş ve beyaz bir alan bulunması, logoyu ön plana çıkarabilmek adına büyük bir şans yarattı.

 Nike Air teknolojisinin bulunmasından 5 sene öncesine dayanan Blazer 77 Mid ise dönemine damga vuran yüksek performanslı bir basketbol ayakkabısı olarak markanın bu kategoride liderliğini sağlamlaştırırken, George Gervin’in Adidas’ı terk ederek gelişmiş Nike Blazer modellerini tercih etmeye başlaması ise basketbol dünyasının göz ardı edemediği bir diğer gelişme oldu.

İkonikleşen tasarımlarıyla vazgeçilmezler arasında yerini alırken yenilikçi yüzünü ise asla eskitmeyen Nike, yepyeni modelleri gibi klasikleşen serileriyle de Sportinn’de sizi bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.