Daha Hızlı Koşmak Mümkün: Etkili Hızlı Koşma Teknikleri

Daha Hızlı Koşmak Mümkün: Etkili Hızlı Koşma Teknikleri

Daha Hızlı Koşmak Mümkün: Etkili Hızlı Koşma Teknikleri

Kolaylığı, ulaşılabilirliği ve düşük maliyeti sayesinde pek çok kişinin tutkunu olduğu koşu sporu, kendisine her yaştan sporcu bulmayı başarıyor. Doğru koşu ayakkabısı seçimi gibi püf noktalarına dikkat edildiği takdirde bu sporda kendinizi her zaman daha ileri taşımanız, sınırları zorlayarak hedefleri aşmanız mümkün oluyor. Özellikle bu konudaki öncü dev olan Nike koşu ayakkabısı modelleri, sporu alışkanlık haline getirenlerin ilk tercihi olurken, elbette öneriler ve daha hızlı koşmanın sırları bununla da sınırlı kalmıyor. Koşu hızını arttırmaya yönelik teknikleri gelin birlikte öğrenelim.

Adımlarınızın Aralığını Kısaltın

Adımlarınızı daha uzun tutmanızın daha kısa sürede daha çok yol almanızı sağladığını düşünebilirsiniz. Ancak adımların aralığı ne denli uzunsa ayakların topuk kısmına binen ağırlık o derecede artar ve bu durum hem sakatlanma riskini artırır hem hız konusundaki performansı olumsuz yönde etkiler. Adımlarınızı sıklaştırmanın yanı sıra Nike Zoom koleksiyonunda yer alan ve ayak tabanında basıncın dengeli şekilde dağılmasına yardımcı olan özel modelleri de inceleyebilirsiniz.

Topuklara Basın

Hızlı koşma konusunda bir diğer önemli teknik ise ağırlık aktarımını kontrol edebilmek için ayağın önce hangi kısmının yere değeceği konusunda kendinizi geliştirmenizdir. Hızlı koşabilmek adına genellikle önce parmak uçlarının yere değmesi hedeflense de bu seçenek baldır bölgesinde ekstra yüklenmeye ve yine sakatlanmalara yol açabilir. Koşu tekniğini iyileştirerek ayağın yerle temasını daha sağlıklı kılmak adına ayakların tarak kısmına ya da topuğa basarak adımlamanız önerilir. İdeal adımlamalar ve yerle teması olabildiğince konforlu kılmak için yeni nesil Nike Pegasus koleksiyonuna da göz atmanızda fayda bulunuyor.

Yaylanarak Adımlamaya Son Verin

Koşu sırasında pek çok sporcunun düştüğü hız kesen hatalardan bir diğeri de daha rahat ve yumuşak bir adımlama hissi için ayak tabanı üzerinde yaylanarak ilerlemektir. Oysa ayağın temasını minimumda tutarak yaylanmaya son vermek çok daha hızlı koşmanıza yardımdı olacak bir yöntemdir. Ayrıca Nike Trail gibi koşu dünyasında öne çıkan ayakkabı koleksiyonlarda aradığınız rahatlığı ve yer kavrama kabiliyetini katlayan modeller görebilirsiniz.

Doğru Koşu Ayakkabısı Seçimi

Her ne kadar koşuyu da her sportif faaliyet gibi etkileyen pek çok unsur bulunsa da bunların şüphesiz en önemlilerinden biri koşu ayakkabısı seçimidir. Tercih edilen model hem spora hem sporcunun istek ve ihtiyaçlarına uygun olmalı, sadece şıklıkla kalmayarak teknik özellikleriyle sporcuların beklentilerini karşılamalıdır. Bu konuda şüpheye yer bırakmayan bir dev olarak Nike koşu ayakkabısı modellerini senelerdir olduğu gibi güvenle tercih etmeye devam edebilirsiniz.

İnterval Antrenman, Nefes Çalışmaları ve Isınma Seansları

Dayanıklılığı geliştirmeyi hedeflemekle birlikte özellikle koşucuların hızlarını katlayarak artırmalarına da yardımcı olan bir antrenman türü olan interval antrenmanlar için maksimum hıza ulaşılan bir patlama ve sonrasında molasız şekilde rutin, ortalama hızın yakalandığı bir döngü olarak bahsedilebilir. Tıpkı interval antrenmanlar gibi kardiyovasküler kapasiteyi artıran ve daha önemlisi nefesin daha doğru şekilde kullanılmasına yardımcı olarak sakatlanmaların da önüne geçen bir diğer çalışma ise nefes egzersizleri olabilir. Koşu öncesinde ısınma egzersizleri yapmanız, vaktiniz olmadığı durumlarda dahi hızlı yürüme veya düşük tempolu koşu ile 5 dakikalık bir ısınma için zaman ayırmanız kısa sürede büyük fark oluşturacaktır.

Tüm tekniklerden en iyi sonucu almak için ihtiyacınız olandan daha fazlasını sunan ve üstün bir teknolojinin yanı sıra yılları bulan araştırmaların bir sonucu olduğunu açıkça hissettiren Nike koşu ayakkabısı modellerine göz atmayı unutmayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.