Hollywood Filmlerinde Bir İkon

Hollywood Filmlerinde Bir İkon

Hollywood Filmlerinde Yer Alan İkonik Nike’lar

Nike’ın Swoosh’u, tüm dünyada en çok tanınan logolar arasında yer alıyor. Her yaştan insan tarafından beğeniyle kullanılan ürünlere sahip olan marka, toplam satış adetleriyle dünyada lider. Nike, ürün kalitesi ve çeşitliliğinin yanında kusursuz bir halkla ilişkiler ve pazarlama başarısına sahip. Kurulduğu yıldan beri yıldız sporcularla ürünlerini tanıtan spor giyim markası son yıllarda müzik dünyasından sürpriz isimlerle de iş birliği yapıyor. Bunlara ek olarak markanın dünya çapında bu kadar bilinmesini ve popüler olmasını sağlayan önemli etkenlerden birinin Hollywood setleri olduğu söylenebilir. Defalarca izlenen kült filmlerde herkesin tanıdığı ünlü oyuncuların giydiği Nike’lar, markayı doğduğu toprakların dışına taşımakta büyük pay sahibi. Gelecekten gelen ‘Kyle Reese’in Vandal’ları, geleceğe giden ‘Marty McFly’ın MAG’leri, film boyunca koşan ‘Forrest Gump’ın Cortez’leri ve daha birçok Nike, Hollywood sahnelerinde yıldız oldu. Dünyaca ünlü yapımlarda yer alan bu Nike’ların en ünlüleri yazının devamında.    

Nike MAG - Back to the Future II 1989

‘Marty McFly’ ile zamanda yolculuk yaptığımız “Geleceğe Dönüş” serileri, tüm dünyada büyük ilgi uyandırmıştı. Üç bölümden oluşan serinin hayran kitlesi hala oldukça geniş. Michael J.Fox’la hayat bulan ‘Marty’ karakterinin kendi zamanından geleceğe, 2015 yılına gittiği 2.bölümde birçok renkli detay dikkat çekmişti: Hologram Jaws, uçan arabalar, uçan kaykaylar, kendi kendine kuruyan giysiler ve tabii ki kendi kendine bağlanan bağcıklarıyla süper “cool” Nike MAG’ler. ‘Marty McFly’ın gelecek zamanda giydiği bu göz alıcı Nike’lar, markanın ünlü tasarımcısı Tinker Hatfield tarafından film için tasarlandı. Gerçekte hiçbir zaman satışa çıkması planlanmamıştı. Ancak filmden yıllar sonra Hatfield’a bir teklif geldi. Efsanevi tasarımcıdan MAG’leri yeniden tasarlaması istendi. Modelin satış gelirinin tamamı Michael J. Fox Parkinson Araştırmaları Vakfı’na bağışlanacaktı. Hatfield teklifi kabul etti ve uzun bir dizayn sürecinin ardından orijinal çiftten biraz farklı olan yeni MAG’leri tasarladı. Yalnızca 1500 çift üretilen ayakkabılar online açık arttırma aracılığıyla satıldı ve gelirinin tamamı belirtildiği gibi vakfa gitti. 3000 saat dayanabilen şarj edilebilir pille çalışan ışıklı tabanlara sahip Nike’lar, markanın şarj edilebilir özellikteki ilk ayakkabılarıydı. 2015’te ‘Marty McFly’ın geleceğe gittiği tarihe gönderme yapılarak yeni bir MAG lansmanı planlandı. Bu kez 89 çift olarak sunulan MAG’ler 2016’da satışa çıktı ve geliri yine Michael J. Fox Vakfı’na bağışlandı. Günümüzde bir çift MAG almak için ilginç bedeller ödemek durumunda kalabilirsiniz. Öyle ki ayakkabıların online açık arttırma sitelerindeki başlangıç fiyatı ortalama 50.000 $ seviyelerinde olabiliyor.

Nike Vandal – Terminator 1984

Filmde ‘Sarah Connor’ı kurtarmak için gelecekten gelen ‘Kyle Reese’, seyirci tarafından sahnede ilk kez görüldüğünde üzerinde hiçbir şey yoktu. ‘Reese’, kendisine büyük bir giyim mağazasından kıyafet seçerken ayakkabı reyonundan da bir çift Nike Vandal aldı. Model, film sayesinde ünlendi ancak dünya genelinde çok fazla talep görmedi. Genellikle filmin hayranları tarafından tercih edildi. 2015 yılında gösterime giren “Terminator: Genisys” filmi için Nike’tan Vandal modelini yeniden üretmesi istendi. Nike, bu yeni film için güncel modellerinden birinin kullanılmasını istiyordu ancak filmin kostüm tasarımcısı Susan Matheson filmin devamlılığı için Vandal’larda ısrarcı oldu. Sonunda Nike da Matheson ile aynı noktada buluştu ve Vandallar bir kez daha sahneye çıktı.  

Bir ek bilgi, Nike’ın aynı dönemde çıkardığı Terminator modelinin filmle bağlantısı bulunmuyor. Bir de modelle ilgili enteresan bir güncel bilgi, serveti adidas ile iş birliği sayesinde yaklaşık 2 milyar dolar seviyesine ulaştığı tahmin edilen Kanye West’in ayağında görülmeleri. Ünlü rapçi geçtiğimiz günlerde Los Angeles sokaklarında 2015’te üretilen Nike Vandal High modeliyle gezerken görüntülendi. Belki de Vandallar, “Terminator” filmiyle yakalayamadığı satış ivmesini West’ten sonra fazlasıyla yakalayıp geçer.   

Air Jordan XI - Space Jam 1996

Michael Jordan, Bugs Bunny ve Bill Murray’nin başrollerde yer aldığı fantastik komedide dönemin NBA yıldızlarından Charles Barkley, Larry Bird, Patrick Ewing gibi isimleri de görmek mümkün. Warner Bros karakterleriyle takım olarak maça çıkan sempatik yıldız Michael Jordan, filmde kendi adını taşıyan ayakkabıları kullandı. Ünlü oyuncu, filmle birlikte ‘Space Jam’ olarak anılan bu Air Jordan XI modelini ilk kez 1995’te, Orlando Magic maçında giymişti. 2000 yılına kadar satışa çıkmayan mavi, siyah ve beyaz renk geçişli meşhur ayakkabılar, Jordan markasının en çok satan modellerinden biri oldu. 2009’da Jordan 11 tekrar satışa sunuldu. Satışına gece yarısı başlanan ayakkabılar için mağaza önlerinde uzun kuyruklar oluştu. İnsanlar bir çift Jordan 11’e sahip olmak için zorlu mücadelelere girdi. Yaşanan izdihamın doğal sonucu olarak ayakkabılar çok kısa süre içinde tükendi. 2016’da filmin 20.senesine özel olarak bir retro serisi daha geldi. Başlangıç fiyatı yaklaşık 400$ olan ayakkabıyı online açık arttırma sitelerinden satın almak mümkün.

Cortez - Forrest Gump 1994

Nike’ın kendi adıyla ürettiği ilk model olan Cortez, markaya büyük başarı getirmişti. 1972’de satışa çıkan koşu ayakkabıları, Nike’ın kurucu ortağı olan antrenör Bill Bowerman’ın orijinal tasarımıydı. Dünyaca ünlü aktör Tom Hanks’in ‘Forrest Gump’ rolüyle Oscar aldığı yapımda kendisine Robin Wright’ın canlandırdığı ‘Jenny’ karakteri tarafından bir çift ayakkabı hediye edildi. Swoosh baskılı kutudan çıkan kırmızı beyaz renk geçişli deri ayakkabılar, Bowerman’ın Cortez’leriydi. Cortez’ler filmle birlikte tüm dünyada daha da popüler hale geldi. Koşu için üretilen bu özel ayakkabıları teması koşu olan bir filmde göstermek harika bir fikirdi. Üstelik film Oscar alan ve çok beğenilen bir yapım olduğu için çekildiği yılda kalmadı, zamansız filmlerden biri oldu. Günümüze gelene kadar Cortez’ler pek çok farklı tasarımla satışa çıktı. Klasik kırmızı beyazlar ise “Forrest Gump” ile özdeşleşmiş durumda. Nike’ın Cortez modeli ayrıca “Karate Kid” ve “Wolf of Wall Street” filmlerinde yer aldı.

Jordan XIII - He Got Game 1998

Denzel Washington’un canlandırdığı ‘Jake Shuttlesworth’ karakteri, hapishaneden çıktığında ayağındaki bilek kelepçesi ile bir mağazaya girdi ve yeni bir ayakkabı istediğini belirtti. Satıcı ona en son çıkan model olarak bir çift Jordan 13 sundu. 1997 yazında çekilen bu sahnede yer alan ayakkabılar, henüz Michael Jordan tarafından bile herhangi bir maçta giyilmemişti. Jordan, ayakkabıları ilk kez o sene Celtics’e karşı oynarken giydi. Jordan 13, o güne kadar üretilen en hafif Jordan modeli olma özelliğine sahipti. Diğer özelliği ise Nike tarihinde bilgisayarda tasarlanan ilk ayakkabı olmasıydı. Nike’ın efsanevi tasarımcısı Tinker Hatfield, Jordan 13’lerin daha önce yapılan hiçbir ayakkabıya benzemediğini belirtti. Ayakkabılar 1997’nin sonbaharında 150$ bedelle satışa çıktı. Oldukça popüler olan model, yıllar içinde bu özelliğini kaybetmedi. “He Got Game”in sahnelerinde ayrıca Nike Foamposites, Nike Air Max Uptempo 97, Nike Quantum Force II ve Nike Sonic Flights modellerini görmek mümkün.

Nike Sky Force Hi – The Goonies 1985

Ülkemizde orijinal adından ziyade Türkçe çevirisi olan “Define Avcıları” ismiyle tanınan kült çocuk filminde pek çok Nike modeli görüldü. Ancak Ke Huy Quan’ın canlandırdığı ‘Data’ karakterinin giydiği ekstra özellik kazandırılmış Nike Sky Force Hi modeli diğerlerinin önüne geçti. ‘Data’nın kaçış esnasında geçtikleri yola özel Nike’larıyla yağ püskürtüp arkadaşlarına zaman kazandırdığı sahne akıllardan çıkmadı. Jordan 1 ile aynı sezon satışa çıkan Sky Force Hi, o zaman için Michael Jordan’ın popülerliğine yetişemedi ancak günümüzde bir Nike klasiği olma özelliğine sahip.

Diğer Ünlü Yapımlarda Yer Alan Nike’lar

Bill Murray, “Space Jam”de Jordan’larla poz verdikten sonra “Lost in Translation” filminde Nike’ın Woven modelini giydi. “Like Mike” filminde Nike Blazer modeli ünlendi. Tom Hanks, “Forrest Gump” filminden önce 1988 yılında oynadığı “Big” filminde de Nike giymişti. O filmdekiler Nike Air Force 2 modeliydi. 1995 yapımı “Jumanji”de Parrish ismiyle yer alan ayakkabılar ise gerçekte Charles Barkley iş birliğiyle çıkan Nike Air Max 2’nin birebir kopyasıydı. DC’nin karizmatik kahramanı Batman de beyaz perdede Nike giyen ünlülerden biri oldu. Tim Burton’ın yönettiği 1989 yapımı “Batman”de, Michael Keaton tarafından canlandırılan kara şövalyenin giydiği çizmeler, özel tasarım Nike Air Trainer 3 modeliydi. 1992’de gösterime giren “Batman Returns” filminde ise Jordan 6 modeli kullanıldı. Bir diğer çizgi roman karakteri, Marvel dünyasının Spiderman’i de Nike’larla sahneye çıktı. 2019 yapımı “Spider-Man: Far From Home” isimli filmde Peter Parker’ın giydiği Nike modeli Air Max 1’di.

Yukarıdaki filmler, Nike logosunu gördüğümüz yapımların yalnızca birkaçı. Nike ürünleri sayısız film ve dizide kullanıldı ve hala da kullanılıyor. Yalnızca Nike spor ayakkabılar değil, tişörtler, sweatshirtler, ceketler ve daha birçok Nike markalı ürün, filmlerde göze çarpıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra izlediğiniz yapımlarda Nike logosunun daha fazla dikkatinizi çekeceğine emin olabilirsiniz: Algıda seçicilik. İyi seyirler!   

 https://en.wikipedia.org/wiki/Nike_Mag

https://www.complex.com/sneakers/kanye-west-wears-nike-vandal-terminator-2021 ,

https://screenrant.com/hollywood-most-iconic-shoes-including-self-lacing-nikes/,

https://sneakernews.com/tag/air-jordan-xi-space-jam ,

https://sneakernews.com/2009/12/23/air-jordan-xi-space-jam-release-recap/,

https://screenrant.com/hollywood-most-iconic-shoes-including-self-lacing-nikes/

https://www.gq-magazine.co.uk/fashion/article/most-iconic-trainers-film

https://www.youtube.com/watch?v=tfFpSk3z3_c

https://sneakernews.com/2012/07/19/nike-air-trainer-iii-air-jordan-vi-batman-boots/

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.