Jordan x Zion Williamson

Jordan x Zion Williamson

Jordan x Zion

20 Şubat 2019’da Duke Üniversitesi North Carolina’ya karşı oynarken sahada alışılmışın dışında bir kaza yaşandı. Duke takımının en önemli oyuncularından Zion Williamson, oyun sırasında giydiği ayakkabıların tabanı yırtıldığı için yere düşüp sağ dizini sakatladı. Oyuncunun yırtılan ayakkabıları Nike’ın Paul George serisindendi. Herkesi hayrete düşüren bu olay en çok Nike yöneticilerini şoke etti. Sosyal medyada da trend olan kazanın ardından Nike hisseleri bir gecede 1.1 milyar dolarlık rekor kayıp yaşadı. Olaydan sonra gözler Nike’a çevrilmişti. Dünyaca ünlü spor ayakkabı üreticisinin bu duruma nasıl tepki vereceği ve kendini nasıl savunacağı merak ediliyordu. Kendisinden beklenen klasta bir açıklama geldi. Nike, Williamson’ın bir an önce sağlığına kavuşmasını dileyerek sorunun nereden kaynaklandığını araştıracaklarını belirtti. Ayakkabı incelendikten sonra Zion için ekstra güçlendirilmiş Kyrie 4 modeli özel olarak üretilip kendisine teslim edildi. Yeni ayakkabılarıyla çıktığı maçın sonunda Zion, ayakkabıları inanılmaz bulduğunu ve Nike’a teşekkür etmek istediğini belirtti. Nike ile Zion’un bu şekilde kesişen yolları, yakında imza koleksiyonuna varan bir birlikteliğe dönüşecekti.

Zion Williamson

2000 doğumlu Zion, pek çok otorite tarafından en iyi basketbolculardan biri olarak kabul ediliyordu. Oyun tarzı olarak Lebron James’i andırdığı söyleniyordu. 2.01’lik boyuna karşılık 130 kiloluk ağırlığıyla alışılmışın dışında bir atlet fiziğine sahipti. İri cüssesine rağmen oyun hızı ve seri tarzı hayranlık uyandırıyordu. Kevin Durant kendisi için “Böyle bir sporcu bir kez gelir, daha önce hiç böyle birini görmedim” yorumunu yapmıştı. NBA’e seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Nitekim herkesin beklediği oldu ve 21 Haziran 2019’da New Orleans Pelicans, Zion Williamson’ı 1. turda, ilk sıradan seçti. Zion artık bir çaylaktı. NBA ligine seçilmesiyle birlikte bir sürü marka geleceğin yıldızı ile sponsorluk anlaşması yapmak için yarışmaya başlamıştı. Aralarından sıyrılıp bunu başaran isim Nike oldu.

Jordan Anlaşması

Zion Williamson, ya da Zanos (Marvel dünyasının karizmatik kötülerinden Thanos’tan esinlenen lakabı), 23 Temmuz 2019’da Nike ailesine katıldı. Çocukken hep Michael Jordan’ı izleyip oyununa hayran olduğunu belirten Zion, kendi imzasını taşıyan Jordan’lar için büyük heyecan ve mutluluk duyduğunu söylüyor. Michael Jordan Zion’ın kararlı oyun karakterinin ilham verici olduğunu ve bu yetenekli oyuncunun Jordan markasını ileri götüreceğini düşünüyor.  

Anlaşmanın yapıldığı tarihte NBA’deki oyuncuların %67’si Nike giyerken, Jordan giyenlerin oranı %7’lerdeydi. Williamson’ın bu konuda Jordan’a enerji vereceği düşünülüyor.

Jordan markasında imzalı koleksiyona sahip oyuncular arasında Russell Westbrook ve Chris Paul yer alıyor. Zion Williamson’ın ise markanın gelecek yüzü olması bekleniyor.

Çeşitli kaynaklarda aynı dönemde rakip markaların Zion’a yıllık 10 milyon dolar gibi rakamlar teklif ettiği öne sürüldü. Zion’ın Jordan markası ile yaptığı uzun vadeli sözleşmenin tutarının ise 75 milyon dolar olduğu belirtildi. Resmi kaynaklarda net tutar yer almıyor ancak Nike’ın bu sıra dışı oyuncuyu markaya bağlamak için iyi bir bedel ödediği düşünülüyor.

 

Jordan Zion 1

Zion 1, Jordan ve Nike’ın tarihindeki ilk Z kuşağı oyucusunun imzalı ayakkabısı. Tasarımcılar ayakkabıyı oluştururken Zion’ın sıra dışı fiziksel özelliklerinden ve kuvvetli oyun karakterinden esinlendi. Zion 1, yetenekli uzun forvetin üstün oyununa uyum sağlamak üzere yaratıldı.

Ayakkabının tabanını kaplayan tam boy Air Strobel, ayağın uç kısmındaki Zoom Air bölümle birleştirilip mükemmel rahatlık ve yastıklama özelliği sunuyor. Oldukça hafif olan ayakkabılar hız kesmiyor ve hareket özgürlüğü veriyor. Bağcıkların baskısını önlemek ve daha konforlu bir deneyim sağlamak için ayakkabının dilinde yastıklama özelliği bulunuyor. Ayrıca bağcıklar geriden gelerek ayağı tam sarıyor ve performans desteği sağlıyor. Tabandaki çok yönlü desenler ayakkabıya tutuş kabiliyeti kazandırıyor ve oyuncunun kontrollü bir şekilde her yöne koşabilmesi için kolaylık sağlıyor.

Zion 1, üstün teknik özelliklerine ek olarak ilginç tasarım detaylarına sahip. Oyuncunun adına özel olarak tasarlanmış Zion logosu ayakkabının topuk kısmında yer alıyor. Logo, ayakkabının kutusuna da basılmış. Zion’un adının baş harfi ayakkabının yanlarına şık bir şekilde yerleştirilmiş ve klas bir görünüm sunuyor.

Jordan’ın ses getiren yeni modeli dört farklı renk alternatifine sahip. Gen Zion, siyah beyaz renklerde çalışılan lansman rengi. Siyah beyaz, oyuncu için sağlam bir manevi temeli ve ailenin önemini temsil ediyor. ZNA, Zion’un çift yönlü oyun karakterinden ilham alıyor. Ayakkabı karanlıkta parlayan özellikte. Williamson’ın küçük kardeşiyle bağından esinlenen Noah, oldukça renkli bir tasarım. Serinin son rengi Marion ise oyuncunun South Carolina’daki evini temsil ediyor.

Zion imzalı spor giyim ürünleri de mevcut. Koleksiyonda kapüşonlu sweatshirtler, tişörtler, çoraplar, şortlar ve balıkçı şapkaları yer alıyor.  

 

Kaynaklar: https://www.espn.com/nba/story/_/id/27244376/zion-signs-sneaker-deal-jordan-brand, https://www.forbes.com/sites/adamzagoria/2019/07/23/zion-williamson-signs-multi-year-deal-with-jordan-brand/?sh=6a3d2e6d17e2, https://www.bloombergquint.com/business/nike-sent-a-team-to-china-to-fix-zion-williamson-s-sneakers, https://www.highsnobiety.com/p/zion-williamson-comments-nike-sneaker-blowout/, https://air.jordan.com/card/zion-on-the-jordan-zion-1-gen-zion-colorway/

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.