LeBron19

LeBron19

Nike LeBron19

Dört kez “MVP”, yani en değerli oyuncu seçildi. 17 kez NBA All-Star’da yer aldı. Tüm zamanların en fazla “triple-double” yapan oyuncuları içinde 99 triple-double ile 5. sırada. Bu yıl Los Angeles Lakers ile 4. sezonuna çıkan “King James”, basketbol dünyasının en yetenekli isimlerinden biri. Önümüzdeki günlerde ise yeteneğinin yanında, yeni ayakkabısı ile konuşulacak.

Basketbolun efsane isimlerinden LeBron James, henüz NBA’da oynamaya başlamadan önce Nike ile 90 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. 2003’te, 19 yaşında bir çaylakken yaptığı bu anlaşma LeBron serisi Nike basketbol ayakkabılarının doğum yılı oldu. Bu yaz gösterime giren Space Jam 2’nin başrolünde oynayan James, serinin 19. ayakkabısını filmle birlikte tanıttı. LeBron 19 farklı renk seçenekleriyle tahminen 18-22 Ekim tarihleri arasında satışa çıkacak. Net tarih bilgisi henüz paylaşılmadı. Tamamen Space Jam: A New Legacy filminden esinlenen LeBron 19 “Tune Squad” rengi oldukça eğlenceli bir tasarım. Bu yeni model, ana hatlarının duruşuyla LeBron 13’e benzetiliyor. Renkleri, havası ve detaylarıyla filmle kusursuz uyum içinde olan Tune Squad enerjik bir ayakkabı. İç tabanı galaksi görünümündeki modelde filmin futuristik havası hissediliyor. Zaten Nike’ın basketbol ayakkabısı tasarımcılarından Jason Petrie ayakkabıyı böyle yorumluyor: Tamamıyla Space Jam ruhu taşıyan ve filmden ilham alarak tasarlanan bir model.   

Çift bölüme ayrılan dış tabanın ön kısmında yenilenen Zoom Air teknolojisi yer alıyor. Arkada, topuğun altına gelen kısımda ise çift bölmeli Air Max yapısı mevcut. Bu şekilde ayakkabının tabanı mükemmel yastıklama özelliği sunuyor. File yüzeyin kenarlarına eklenen plastik detaylarla hareket kazandırılan tasarımın burun kısmında küçük puntolarla “Witness” yazıyor. Witness, Nike’ın yıllar önce LeBron James’in başarısına tanıklık edenleri kastederek hazırladığı ve böylece Kral’ı yücelttiği bir reklam kampanyasının ünlü sloganı. İngilizcede tanık anlamına gelen “Witness” kelimesinin üzerinde bir de oyuncunun kral lakabına gönderme yapan taç figürü mevcut. Taç ve James’in imzası yanlardaki plastik panellerde de kullanılmış. Ayakkabının dilinde oyuncunun yeni forma numarası “6” yazıyor. Turuncu, kırmızı ve mavi renklerin dinamizminde tasarlanan “Tune Squad” in tabanında tutuş desteği sağlamak üzere düşünülmüş desenler mevcut. Taç ikonu tabana da eklenmiş. Tahminen 200 dolara satışa çıkacak olan ayakkabının bir de gri mavi tonlarda tasarlanan rengi var. Ancak bu rengin lansman tarihine ilişkin bir açıklama henüz mevcut değil.

LeBron 19’un önümüzdeki günlerde lansmanı yapılacak diğer renginin adı “Bred”. Ayakkabı Tune Squad rengiyle aynı teknik özellikleri taşıyor. Tasarım açısından ise renk geçişleri farklılık gösteriyor. Bred ana hatlarıyla siyah bir ayakkabı. Tabanında, dil kısmının kenarlarında ve bağcık detaylarında kullanılan kırmızı geçişlerle renklenen ayakkabıda yine file malzeme hakim. Tune Squad’deki plastik detaylar bu renkte siyah olarak çalışılmış. 22 Ekim tarihinde lansmana çıkması beklenen ayakkabının diğer renk gibi 200 dolara satılacağı tahmin ediliyor.

Nike, basketbolda özel olarak öne çıkan bir marka. Yıllar önce Amerika’da basketbol sporu popüler hale gelmeye başladığında sahaların en çok konuşulan ismiyle uzun soluklu bir anlaşma yapmıştı ve bu şekilde Jordan markasını yaratmıştı. 1984’te Michael Jordan ile yaptığı bu iş birliğinden sonra hep dünyaca ünlü yıldızlarla çalıştı. Şu an Lakers takımında oynayan LeBron James de bu muhteşem isimlerden biri. Kariyeri boyunca oynadığı takımlarla 4 kez NBA şampiyonluğu yaşayan oyuncu tam anlamıyla yaşayan bir efsane. Yıllar geçiyor ancak o yaşlanmıyor. Sports Illustrated dergisi bundan yıllar önce kapağında James’i “The Chosen One”, yani seçilmiş kişi olarak tanımlamıştı. Hiçbir basketbol otoritesinin reddedemediği başarısı, farklı oyun tarzı, her bölgede oynama yeteneği ve hiç azalmayan enerjisiyle LeBron James harikalar yaratmaya devam ediyor. Satışa çıkacak imzalı ayakkabıları ise hayranlarıyla buluştuktan kısa süre sonra tükenecek gibi görünüyor. Öyle ki ayakkabıların lansman tarihi temmuz olarak duyurulmuştu ve hala satışa çıkmadı. Space Jam 2’nin etkileri James’in üstün performansıyla birleşince LeBron 19’lar için ekstra bir pazarlama kampanyasına gerek kalmayabilir…

Kaynaklar: https://hypebeast.com/2021/10/nike-lebron-19-tune-squad-dc9340-001-bred-dc9338-800-release-date, https://solecollector.com/news/nike-lebron-19-bred-release-date, https://sneakernews.com/2021/09/28/nike-lebron-19-tune-squad/, https://www.nba.com/lakers/team/2544/lebron-james/, https://tr.wikipedia.org/wiki/LeBron_James https://www.youtube.com/watch?v=5JKZCQnsQHo

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.