Nike Air Zoom Koleksiyonu

Nike Air Zoom Koleksiyonu

Nike Air Zoom Koleksiyonu

Hız, çeviklik, kontrol, duyarlılık, rahatlık. Bir sporcunun hareket ederken en çok ihtiyaç duyduğu özellikler. Nike Air Zoom koleksiyonundaki ayakkabılar tam olarak bu özellikleri sağlamak üzere tasarlandı. Air, Nike’ın yıllardan beri kullandığı dünyaca ünlü taban yapısı. Buluş bir uzay mühendisine ait. Zoom ise bu taban yapısını bir başka teknolojiyle birleştirerek ayakkabının performansını daha da etkili hale getiriyor. Nike’ın koşu ayakkabısı tabanı için geliştirdiği bu teknoloji daha sonra birçok spor dalına daha uyarlandı.

Air Zoom Tabanların Yapısı

Tabanları diğer Air özellikli ayakkabılara göre daha alçak olan Zoom Air yapısı her spor branşına göre özel olarak geliştiriliyor. Hava yastıklı üniteler sporun türünün gereksinimleri doğrultusunda tabanın farklı noktalarına yerleştiriliyor. Air teknolojisinin sıkıştırılmış hava sistemi bu serinin ayakkabılarında özel bir fiber dokunun arasında kullanılmakta. Bu sistem ayakkabının kusursuz yastıklama özelliğini oluşturuyor. Sporcu yere her bastığında orta tabandaki sık dokunmuş fiber yapı darbeyi emiyor. Hava yastıkları ile birlikte kusursuz bir esneme sağlıyor. Bu şekilde sporcu her yöne hareket edebiliyor; hızlı bir şekilde durup vakit kaybetmeden tekrar istediği hedefe yönelebiliyor. Air Zoom teknolojisinin sunduğu çok önemli bir avantaj da hafiflik. ZoomX tabanlı olanlar ise tüm Nike performans ayakkabıları arasındaki en hafif modeller.

Nike Air ZoomX Vaporfly Next

Air ZoomX Vaporfly, Nike Running koleksiyonunun devrim niteliğindeki modeli. Maraton koşularına özel tasarlanan ayakkabı atletlere daha önce görülmemiş nitelikte performans desteği sağlıyor. Karbon fiber plaka eklenen havalı ve sık fiber dokulu tabanlar kusursuz yastıklama özelliği sunuyor.

Bu serinin ilk modelinin lansmanı 2017’de yapıldı. ZoomX Vaporfly 4% modeliyle koşucuların gözdesi olan ayakkabılar zaman içinde daha da geliştirildi. 2019’da lansmanı yapılan Nike Air ZoomX Vaporfly Next % serisine performans desteğini daha da arttıran detaylar eklendi. Ayakkabının tabanına daha fazla ZoomX yapı yerleştirilerek yastıklama özelliği geliştirildi. Karbon fiber plaka korunarak topuk bölümü biraz daha yükseltildi. Alt tabana şık bir tasarım ayrıntısı eklendi, ek olarak zemini tutuş özelliği arttırıldı. Ayakkabının karakterinde genel olarak Vaporfly 4% modelinden esinlenildi. 2020 yılına gelindiğinde ise koşu ayakkabısı dünyasına yeni bir model geldi: Nike Air Zoom Alphafly Next %.

Nike Air Zoom Alphafly Next %

2016 Olimpiyatları’nda maraton yarışını 2:01:39’la koşarak rekor süreyle kazanan Eliud Kipchoge 2019 yılında özel bir parkurda koştu. Viyana’da yapılan bu koşu sırasında Kenyalı atletin hedefi 2 saatin altına inmekti ve bunu başardı. 1:59:40 ile tamamladığı koşuda ayağında Nike Air Zoom Alphafly Next’in prototipleri vardı.

Nike Air Zoom Alphalfly Next %, koşu ayakkabılarının yeni nesli. Çok hızlı tepki veren taban yapısı ve hafifliği sayesinde ekstra koruma ve yastıklama özelliği sunuyor. Alphafly benzersiz bir ayakkabı. Kalınlaştırılmış tabanının ön kısmında çift Air bölmesi var. Arttırılmış ZoomX köpük yapısı sayesinde ekstra hafif ve rahat. Ayakkabıyı daha da hafifletmek için FlyKnit teknolojisinin daha iyi bir versyonu olan AtomKnit saya geliştirildi. Orta tabandaki karbon fiber plaka bu modelde de var ancak bir farkla; ayakkabı numarasına göre esnekliği değişiyor. Küçük numaralarda daha esnekken numara büyüdükçe plaka sertleşiyor.

Uzun mesafe koşuları için tasarlanan Alphafly Next, sahip olduğu tüm özelliklerle üstün bir yarış ayakkabısı.

Vomero, React ve Winflo

Nike Running koleksiyonundaki kadın koşu ayakkabısı ve erkek koşu ayakkabısı seçenekleri Vaporfly ve Alphafly ile sınırlı değil. Zoom ve ZoomX tabanlara sahip ya da Flyknit teknolojisiyle hafifletilmiş modeller arasında Vomero, React ve Winflo gibi seriler yer alıyor.

Vomero’nun tabanlarında ZoomX köpük, sayasında ise file kullanılıyor. ZoomX ekstra hafifliği ve darbe emici yastıklama özelliğiyle koşuculara performans katkısı sağlıyor. File paneller sayesinde ayaklar daha iyi hava alıyor. Ayakkabının tabanlarının ön kısmındaki Air Zoom üniteler sayesinde enerji kaybı düşük, tepki süresi çok daha kısa. Bu şekilde atletler daha iyi performansla koşabiliyor.

React, Flyknit teknolojisiyle daha fazla nefes alabilirlik sunuyor. Ayakkabının bilek ve topuk kısımlarında ekstra yastıklama özelliği eklenerek sporcunun ayağına daha fazla destek sağlanıyor. Tabanın alt yüzeyindeki arttırılmış kauçuk yapı ise modelin tutuş kabiliyetini arttırıyor.

Winflo bir başka üstün özellikli koşu ayakkabısı. Yarı saydam file saya, içinden geçen Flywire bağcık sistemini gösteriyor. Flywire bağcıklar sıkıca bağlıyken ayakları sararak atlete ekstra destek sağlıyor. File saya nefes alabilirliği sayesinde konforlu bir koşu deneyimi yaratıyor. Hem topukta hem de ayağın ön kısmında bulunan Air Zoom bölmeler yastıklama özelliğini arttırarak koşu sırasında daha fazla rahatlık sunuyor.

Nike’ın koşu koleksiyonundaki ayakkabıların her biri atletlerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere tasarlanıyor. Air Zoom esnekliği ve ZoomX hafifliği ile file ve örgü panellerden oluşan sayalar birleşerek Air Zoom ailesinin benzersiz özellikte olmasını sağlıyor.

 

Kaynaklar: https://www.youtube.com/watch?v=zVz9xpifxc0, https://www.nike.com/au/running/alphafly, https://www.nike.com/au/running/alphafly, https://www.highsnobiety.com/p/nike-zoom-history/

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.