Nike Air Zoom Pegasus 39

Nike Air Zoom Pegasus 39

Nike Air Zoom Pegasus 39

Nike, 1983 yılında koşucular için özel bir ayakkabı tasarlayarak piyasaya sundu. Her seviyeden koşucu için konfor sağlamak üzere hazırlanan bu model hedefe varışı kolaylaştırmak üzere üretildi. Bir atlet bu özel ayakkabıları ayağına giyip koşarken uçuyormuş hissi yaşayacaktı. Hafif, rahat, çeviklik sağlayan ve hız kazandıran ayakkabıların karakteri Yunan mitolojisinin güçlü kanatlı atı Pegasus’tan esinlenmişti. Modele ismini veren de bu ünlü at oldu. Tasarımı ve teknolojik detayları zaman içinde birçok kez değişen Pegasus günümüzde tüm zamanların en çok satan Nike koşu ayakkabısı unvanına sahip.

Nike Pegasus’un Gelişimi

İlk Pegasus serisinde hem kadın koşu ayakkabısı hem erkek koşu ayakkabısı modelleri yer aldı. Bu modellerin topuk bölümünde darbe emici özelliğe sahip Air ünitesi mevcuttu. Air Wedge isimli bu teknoloji ilk kez Pegasus koşu ayakkabılarında kullanılmıştı. Zaten modelin orijinal adı da Nike Air Wedge Trainer’dı. EVA topukların yerini alan Air Wedge, EVA’ya göre %12 daha iyi darbe emme özelliğine sahipti.

1987 yılında Pegasus serisine çocuk koşu ayakkabısı eklendi.

1988 yılında Nike, Air Pegasus ACG’nin erkek modelinin sayasında sentetik deri kullandı. Tabanın burun kısmına kauçuk koruma ekledi. Böylece Pegasus giyen atletler her türlü hava koşulunda ve zorlu zeminlerde koşabilecekti.

1991 yılında geliştirilen erkek koşu ayakkabısı Pegasus A/T, deri ve sentetik deri ile birlikte tasarlanan sayasıyla tüm arazi türlerinde koşmaya uygundu. Nike aynı yıl bir model daha çıkardı. Air Pegasus Racer isimli bu ayakkabı bir önceki Air Pegasus gibiydi ancak daha hafifti.

1997’de serinin üretimine ara verildi. 1998’de benzer teknolojiyle yeniden üretildi ancak adı Arma olarak yenilendi. Pegasus ismiyle geri dönmesi 2000 yılında oldu. Air Max Plus’ın tasarımcısı Sean McDowell tarafından tasarlanan modele Air Pegasus 2000 adı verildi.

2003 yılında ayakkabı ıslak zeminlerde yüksek tutuş sağlayacak şekilde tekrar geliştirildi. Nefes alan file saya ve kauçuk burun detayları eklendi.

2004 yılında Pegasus modeli için bir ilk gerçekleşti. Ayakkabının kadın modelinin tabanı kadın ayak yapısına özel olarak tasarlandı. Modelin orta bölümü daha kıvrımlı hale geldi ve bu bölgedeki destek arttırıldı. 2006 yılında Pegasus’un kadın modellerinde tamamen kadınlara özel detayların kullanımı başladı.

2017’de Air Zoom Pegasus 34 modeli, başarılı İngiliz atlet Mo Farah’a özgü detaylarla kişiselleştirildi. Haftada ortalama 200 km antrenman koşusu yapan İngiliz atlet Mo Farrah Pegasus’u şöyle tanımladı: “Yıllardır Pegasus ile koşuyorum ve bu model her zaman güvenebileceğim bir ayakkabı.” Farah için tasarlanan ayakkabıda tuttuğu futbol takımının rengi kırmızı, Birleşik Krallık bayrağı ve altın madalyalarına gönderme yapan altın vurgular yer aldı.

2018 yılında Pegasus tabanlarına ilk kez taban boyunca uzanan Zoom hava yastığı eklendi.

Nike Air Zoom Pegasus 39

Yıllar içinde sürekli gelişen ve her adımda koşucuların güvenini daha fazla kazanan Pegasus, geçtiğimiz nisan ayında Pegasus 39’un lansmanını yaptı. Pegasus 38’e göre daha üstün özelliklere sahip olan yeni model büyük beğeni topladı. Koşucuların koşuculara önerdiği Pegasus 39 ilk günden itibaren konforlu bir koşu deneyimi sunuyor.

Çift Zoom Air ünitesi eklenen taban, Peg 38’e göre bir kat fazla yastıklama özelliğine sahip ve bu şekilde ayakkabıyı giyerken havadaymış hissi artıyor.

Flywire bağcık sistemi ayakkabıların ayağa daha konforlu bir şekilde oturmasını sağlıyor. Bu şekilde Pegasus 39 ayakları mükemmel şekilde sarıyor ve sıkıştırma hissi vermeden destekliyor.

Zoom Air ünitelerle birleştirilen Nike React köpük sistemi ayakkabının daha hafif olmasını sağlarken zemine karşı duyarlılığını da arttırıyor.

Dil ve bilek kısmına eklenen ekstra dolgu ayakların daha rahat olmasını sağlıyor. Saya bölümünde kullanılan file kumaş Pegasus 39 modeli için özel olarak geliştirilmiş; daha esnek ve sağlam.

Dış tabanların waffledan esinlenen yapısı mükemmel tutuş sağlıyor.

Yenilenen detaylarıyla bağımlılık yaratacak olan Pegasus 39 koşucular için üst düzey performans desteği sağlamaya devam ediyor. Benzersiz rahatlık sunan ayakkabı, ayağında olduğunu hissetmeden kilometrelerce koşman için tasarlandı. Hafif ve uçuyormuş hissi veren yeni Pegasus ile eşsiz koşu deneyimlerine hazırlan!

Kaynak: https://www.nike.com/au/t/air-zoom-pegasus-39-road-running-shoes-fRzz2h/DH4071-003, https://news.nike.com/news/pegasus-34-mo-farah, https://news.nike.com/news/nike-air-zoom-pegasus-history

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.