Nike Blazer Tarihi

Nike Blazer Tarihi

Nike Blazer Tarihi

Blazer, Nike sneaker ayakkabı tarihinin en eski modellerinden biri. 1973 yılında basketbol ayakkabısı olarak piyasaya çıkarılan ayakkabı yıllar içinde sürekli yenilenen renk ve tasarım detaylarıyla raflarda yerini aldı. Kaykaycılara hitap eden SB serisi, premium modelleri, sınırlı üretim iş birlikleri ile Blazer modeli her zaman popülerliğini korumayı başardı. Blazer’lar neredeyse 50 yıldır sneaker dünyasının en sevilen modellerinden biri. Ayakkabının zaman yolculuğu yazının devamında.

1973 Nike Blazer Mid ‘77

Blazer modelinin adı Nike’ın doğduğu yer Oregon’un yer aldığı bölgenin NBA takımı Portland Trail Blazers’dan esinlenilerek seçildi. NBA hayranlarının Nike Blazer ve Swoosh ile tanışması ise Blazer isminden ziyade The Iceman lakaplı basketbolcu George Gervin sayesinde oldu. Gervin o dönemde San Antonio Spurs’da forma giyiyordu.

Nike 70’lerin başında henüz çok genç bir firmaydı ve az tanınıyordu. O dönemde basketbol ayakkabısı üreten ve bu ayakkabıları ünlü oyunculara giydiren Puma, Adidas ve Converse gibi güçlü rakiplere karşı sahaya çıkmıştı. Elindeki ilk basketbol ayakkabısı olan Blazer Mid ’77 üç farklı malzemeden oluşuyordu. Blazer’ların tabanı günümüzdeki diğer spor ayakkabılar gibi lastikti. Ayakkabının ana hatları deriden yapılmıştı ve dili naylondu. Üzerinde büyük Swoosh’lar vardı. Ayakkabıyı ilk kez gören Gervin bir röportajında Nike ile çalışmayı kabul etmesinin Nike’ın kendisine Adidas’tan daha çok para vermesine bağlı olduğunu aktarıyor. Devamında ise ayakkabının diğer rakiplerinden çok daha rahat olduğunu ve bu nedenle tüm basketbol kariyeri boyunca Nike markasından vazgeçmediğini ekliyor.

Tanıtım için dönemin en gözde ve ünlü NBA oyuncusunu seçmesi, tamamen ona özel ICEMAN logolu Blazer’lar üretmesi, Nike’ın çağın ne kadar ötesinde bir yenilikçi anlayışına sahip olduğunun kanıtı. Sahadaki soğukkanlı duruşu ve skor yapma kabiliyeti ile kameraların çok hoşuna giden Buz Adam, girdiği her karede onunla birlikte görünen Swoosh’ları bu şekilde tüm dünyaya tanıttı. ICEMAN logolu Blazer’lar hiç satışa çıkmadı ancak Nike’ın global üne kavuşmasını sağlayan modellerden biri oldu.

Blazer SB

Nike’ın sade tasarımlı Blazer modeli satışa çıktıktan kısa süre sonra Iceman’in de katkılarıyla sevilen bir basketbol ayakkabısı oldu. Ancak zamanla ‘Air’ gibi ekstra konfor sağlayan taban teknolojileri çıktıkça Blazer’lar basketbol dünyasında popülerliğini yitirdi. Nike Blazer 90’larda basketbol sahalarından tamamen silinmişti. Bununla birlikte başka bir alanda ilgi çekmeye başladı. Sahalardan sokaklara çıkan Nike Blazer’lar bu kez kaykaycıların gözdesi oldu. Ayakkabının deri olması ve yüksek tutuş özelliğine sahip tabanı kaykay üzerinde büyük avantaj sağlıyordu. Bu nedenle Blazer’lar kaykaycılar arasında hızla yaygınlaştı.

Nike Blazer x Futura 2000

2003 yılında sokak sanatçısı Futura, Nike Blazer ile bir iş birliği yaptı. Yağ yeşili, ten rengi ve lacivert süet karışımından oluşan ayakkabı yalnızca 1000 çift olarak üretildi. Koleksiyoncular için çok cazip olan bu model iyi sattı ancak Blazer’lar esas çıkışı iki sene sonra yapacaktı.

Nike Blazer x Lance Mountain

2005 yılında efsanevi kaykaycı Lance Mountain, Nike’ın Blazer modeliyle iş birliği yapacağını duyurdu. Nike’ın patentli Air teknolojisi Blazer tabanında da ilk kez bu modelde kullanıldı. Ayakkabının yenilenen tasarımında dil bölümü kalınlaştırıldı. Blazer’lar artık tam anlamıyla kaykay ayakkabısına dönüşmüştü. Hatta piyasadaki en iyi kaykay ayakkabısına.

Nike Blazer x Supreme

2006 yılında ünlü kaykay markası Supreme, Nike Blazer ile iş birliği yaptı. Koleksiyonda üç ayrı renk yer aldı. Kapitone yüzeyli ayakkabılar kırmızı, siyah ve beyaz tonlardaydı. Her birinin Swoosh’u imitasyon yılan deseni baskılıydı. Bu model, sneaker ayakkabı tarihinin en çok satan modellerinden biri oldu. Günümüzde de hala marka iş birlikleri arasında en iyilerden biri olarak anılmakta.

Nike Blazer x Off-White

Amerika’nın lüks giyim markalarından Off-White, Nike ile üç kez iş birliği yaptı. Blazer’ları lüks segmente taşıyan bu iş birliklerinden ilki 2017’de “The Ten” koleksiyonunda gerçekleşti.

Eylül 2018’de yapılan 2.iş birliğinde ünlü tenisçi Serena Williams için “Queen” isimli Nike Blazer tasarlandı. Queen, bugüne kadar yapılmış en renkli Blazer oldu. Gri beyaz hakimiyetindeki ayakkabının tabanında solma efektli pembe mor geçişler yer aldı. Aynı yılın Ekim ayında iki tane daha model çıkarıldı. “All Hollow Eve” krem rengi üzerine parlak turuncu Swoosh’larla, “Grim Reapers” ise siyah hakimiyetinde tasarlandı.

Nike Blazer x Stranger Things

Dünyaca ünlü dijital platform Netflix’in sevilen dizisi Stranger Things, Nike ile üç farklı Nike modelinden oluşan bir işbirliği yaptı. 2019’da yapılan iş birliğinde Blazer haricinde Cortez ve Tailwind modelleri yer aldı. Dizi için yapılan Blazer’lar “Hawkins High”, “OG Collection” ve “Upside Down” isimleriyle satışa çıktı.

 

Nike Blazer ve Diğer İş Birlikleri

Nike, Blazer modeliyle 1999’da kurulan Japon moda markası Sacai ile ve 80’lerde kurulan Amerikan Stussy ile farklı iş birliklerine imza attı. Blazer, sade tasarımı ve klasik görünümüyle zamana ayak uydurmayı iyi başaran bir model. Ayakkabının tarihindeki başarılı iş birlikleri modelin günümüze kadar gelmesini sağladı. Yeni iş birlikleri ise Blazer’ların hala popüler bir model olmasını sağlıyor.

Nike’ın bu yıl 75.yılını kutlayan NBA için özel olarak tasarladığı koleksiyonda Nike Blazer Mid ’77 de yer alıyor. Nike Blazer Mid ’77 ayrıca Cozi serisinde farklı isimlerle tasarlanmış zengin renkleriyle göze çarpıyor. Yine bu sezona özel bir başka yenilik de genişletilmiş Swoosh’u ve iri bağcıklarıyla öne çıkan eğlenceli Nike Blazer Mid Jumbo modeli. Bu kez raflarda yer alan çarpıcı Blazer modellerinden birini seçmek oldukça zor görünüyor çünkü hepsi birbirinden güzel!

Kaynaklar: https://en.wikipedia.org/wiki/Nike_Blazers, https://sneakernews.com/tag/nike-blazer/, https://www.nike.com/id/t/blazer-mid-77-jumbo-shoes-kWXfC7/DD3111-100, https://www.youtube.com/watch?v=HIZWlwaKFzs&t=285

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.