Nike FIT App İle Doğru Numarayı Seçin

Nike FIT App İle Doğru Numarayı Seçin

Nike FIT App İle Doğru Numarayı Seçin

Dünyanın en büyük spor giyim firması Nike alışveriş sırasında büyük kolaylık sağlayan bir uygulama çıkardı. Nike ayakkabılar birçok farklı modelde üretiliyor. Nike Pegasus, Nike Cortez, Air Force 1, Nike Air Max, SB Dunk, bu modellerden yalnızca birkaçı. Nike spor giyimin (sportswear) en büyük kısmını oluşturan ayakkabı departmanında çeşitlilik sadece modellerden ibaret değil. Ayakkabıların numaraları da modelden modele farklılık gösteriyor. Fit App burada devreye giriyor.

Nike, dünyaca ünlü tasarımlarının yanında dijital dünyadaki varlığıyla da hep bir adım önde olmayı başaran bir marka. Uzun zamandır var olan Nike app’ler akıllı telefonlarda yıllardır kullanılıyor. Nike’ın popüler NTC (Nike Training Club) uygulaması en çok indirilen fitness uygulamalarından biri. Uygulamada her seviye için farklı yoğunlukta egzersiz programı mevcut. NRC (Nike Running Club) ise markanın koşu üzerine yoğunlaşan uygulaması.

Nike FIT App Nedir?

Nike FIT App, Nike’ın kullanıcıları için yarattığı dijital bir alışveriş asistanı olarak nitelendirilebilir. Ayakkabı alırken standart bir numaramız vardır. Ancak bu numara her markada ve her farklı ayakkabı modelinde değişiklik gösterir. Örneğin spor ayakkabıda 39 numara giyip çizmede 38 numara kullanıyor olabiliriz. Nike, bu farklılığı kendi online alışveriş uygulamasıyla entegre ederek alışveriş esnasında numara seçerken ayağı ölçen FIT App’i tasarladı. Bu şekilde hangi Nike modelini alırsanız alın ayağınıza tam gelecek mi endişesi yaşamıyorsunuz.

FIT App’in Nike’ın sitesindeki sayfasında Kuzey Amerika’da yaşayan kullanıcıların %60’ının ayağına tam gelen ayakkabıyı seçemediği belirtiliyor. Ayrıca her yıl yarım milyon insanın yanlış ayakkabı numarası seçtiğinden söz ediliyor.

Nike FIT App Nasıl Çalışıyor?

Nike FIT App üstün bir görüntüleme sistemi ve data analizi kullanarak ayağın yapısını inceliyor. Bu detaylı incelemenin ardından her iki ayağın boyunu hesaplıyor. Böylece hangi modelde hangi numarayı seçmeniz gerektiğini belirleyip size bu numarayı öneriyor.

Nike’ın alışveriş uygulamasında gezerken beğendiğiniz ürünün numarasını seçme kısmına geldiğinizde sizi uygulamaya götüren bir linkle karşılaşıyorsunuz. Bu linke tıkladığınızda uygulama telefonunuzun kamerasına erişim istiyor. Uygulamanın yönlendirdiği şekildeki bir alanda kameranız vasıtasıyla ayağınızın ölçümü yapılıyor.

Uygulamanın gelişmiş teknik özellikleri her iki ayağınızın da saniyeler içinde ölçülmesini sağlıyor. 13 ayrı noktadan aldığı verileri birleştiren yapay zeka bu şekilde ayak numaranızla seçtiğiniz modelin doğru numarasını eşleştiriyor. Size seçtiğiniz ayakkabıyı ayağınıza tam geleceğinden emin olarak satın almak kalıyor.

Nike FIT App sadece online mağazada değil fiziksel mağazada da çalışıyor. Bu sistem için özel olarak geliştirilmiş Nike FIT mat yardımıyla yapılan ölçüm sayesinde ayağınıza uyan numarayı görebiliyorsunuz.

Uygulamanın misafir kullanıcı bölümü de mevcut. Bu bölümde sadece kendiniz için değil ailenizden ya da arkadaşlarınızdan biri için de numara ölçümü yapabiliyorsunuz.

Nike FIT App Kullanmaya Başladıktan Sonra

Uygulamayı aktif olarak kullanmaya başladığınızda satın alma geçmişiniz uygulamada saklı kalıyor. Daha önceden satın aldığınız modellerin numaraları tekrar aynı modelden almak istediğinizde karşınıza çıkıyor. Örnek olarak, Nike Cortez satın alırken Nike app’in size sunduğu numara eşleşmesi 38 ise, tekrar aynı ayakkabıyı alırken ekranda otomatik olarak 38’i görüyorsunuz. İlk kez alacağınız bir modeli inceliyorsanız, örneğin Nike Pegasus, siz yeni eşleştirme yapana kadar yine birçok numara karşınıza çıkıyor. Nike Pegasus için ayak numaranızı belirledikten sonra ise sayfanızda Nike Cortez gibi tek numara görüyorsunuz.

Gelecekte Nike FIT App

Nike, dijital varlığına önem veren ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin ötesinde bu gelişmeleri yaratan yenilikçi bir marka. Uzun zamandır oyun dünyasının sanal evrenlerinde yer alıyor. Bugün tüm dünyanın girmek üzere olduğu sanal evrene, daha popüler ismiyle metaverse’e erken giriş yapanlardan. Satın alma sürecini sanal ortama uyumlu hale getirmede öncü isimlerden olacağını düşünmek yanlış olmaz.

FIT App şimdilik sadece ayak numarasını ölçen bir uygulama. Ancak markanın yakında koleksiyonunda yer alan her şey için ölçümleme yapacak teknolojiyi sunması bekleniyor. Bu şekilde Nike mağazalarından yapılan alışveriş deneyiminin memnuniyeti de bir üst seviyeye taşınmış olacak.

 

Kaynaklar: https://news.nike.com/news/nike-fit-digital-foot-measurement-tool, https://www.youtube.com/watch?v=LMXc_1qCa8E

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.