Nike Fontanka

Nike Fontanka

Nike Fontanka

Kesilmiş ve birbirinin üzerine tam oturmayan tabanlar, farklı boylarda Swooshlar, değişik materyallerin birleşiminden oluşan üst yüzey. Bu sıra dışı tasarım ayrıntılarının hepsi Nike’ın yepyeni Fontanka serisine ait. Yenilikleri seven dünya devi spor giyim markası, yakın zamanda üç modelini Fontanka ismiyle yeniden yorumladı. Kadınlara özel olarak üretilen yeni ayakkabılar Air Force 1, Waffle ve Edge modellerini kapsıyor.

Fontanka, Rusya’nın St.Petersburg şehrinden geçen bir nehir. Nike’ın yeni serisi ismini bu nehirden alıyor ancak Fontanka sadece bir nehrin adı değil. Aynı zamanda Sovyet Rusya’da bir zamanlar çok ünlü olan bir Underground gece kulübünün ismi. Rave kültürüne sahip bu gece kulübü, 90’larda farklı fikirlerin ve sanatın konuşulduğu, devrimci sanatçıların takıldığı popüler bir mekandı. Nike’ın kadınlar için çıkardığı ve çocuk modellerine de yer verdiği Fontanka serisinde kullanılan detaylar ismin her iki kökeninden de esinleniyor. Elbette ağırlıklı olarak kulübün asiliği ve dinamik karakteri tasarımlara yön veriyor.

Nike Air Force 1 Fontanka

Klasik Nike Air Force 1 modelinin retro detaylar eklenerek yenilenen versiyonunda Fontanka’ya özgü asimetrik tabanlar yer alıyor. Ayakkabının üst yüzeyinde kullanılan farklı materyaller, belirgin dikişlerle birleştirilmiş. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’da hakim olan sanat ve fikirlerden ilham alan model yeni bir stili ve rahatlığı yansıtıyor. Modelin tasarımındaki ayrıntılar St.Petersburg’daki asi Rave kültürüne gönderme yapıyor.

Ayakkabının tabanındaki topuk kısmına eklenen kaset görünümlü React köpük detay ve ön kısımda yer alan çizgili yama, Air Force 1’ın havasını değiştiriyor. Moda ile rahatlığı karıştırarak hazırlanan tasarımda kullanılan ayrıntılar ayakkabıyı bir “DIY”, ‘Kendin Yap’ parçasına benzetmiş.

Çift katlı dil üzerinde farklı boylarda yer alan üç Swoosh Fontanka serisini simgeleyen başka bir ayrıntı. Air Force 1 klasiği delikli üst yüzey ayakkabının hava almasını sağlıyor. Tüm hatlarıyla 90’ların havasını taşıyan retro modelde farklı renk seçenekleri mevcut. Beyaz, krem, pembe, sarı ve çok renkli alternatiflerin arasında ışığı yansıtan yarı saydam taban ve değiştirilebilir Swooshlar gibi farklı ayrıntılar kullanılmış.

Air Force 1 Fontanka modelinde bebekler ve çocuklar için seçenekler mevcut.

Nike Fontanka Edge

Fontanka’nın simgesi farklı boylardaki üç Swooshun topuk kısmına yerleştirildiği modelde göze çarpan en büyük ayrıntı spor ayakkabının gösterişli tabanı. Fontanka Edge’in tabanı hem 90’ların karakterini yansıtan hem de geleceği çağrıştıran detaylarla yaratılmış. Ekstra yumuşak Nike ZoomX köpük katman sayesinde ayaklar ekstra rahat. Yürüyüş esnasında da performans sırasında da konfor sağlayan ayakkabı çorap gibi giyiliyor.

Fontanka Edge’in yan kısımlarında kullanılan belirgin dikişler ayakkabıya Air Force 1 modelindeki gibi “DIY” havası veriyor. Ayakkabının tasarımında yine modayla sporu karıştıran bir karakter var. File detaylar, TPU malzeme ve dikişsiz yüzeylerin birleşiminden oluşan katmanlar ayakkabıyı şık ve çekici yapıyor. Geleneksel bağcık sistemindeki yuvarlak bağcıklar kullanım kolaylığı sunarken basitçe kişiye özel ayarlanabiliyor. Fontanka serisinin asi karakterinin özelliği olan asimetrik taban yapısı ve kaset görünümündeki köpük detay bu modelde de mevcut.

Nike Fontanka Waffle

Nike’ın geleneksel Waffle tabanının Fontanka karakteriyle eşlik ettiği ayakkabıda yine şıklık sağlayan detaylar mevcut. Fontanka Waffle modelinde ağırlıklı olarak file bölümler kullanılırken süet parçalar da ayakkabıyı hareketlendiriyor. Nakış ayrıntısı ile süslenen Swoosha dekoratif dikişler de eklenmiş.

Üç farklı boyda kullanılan Fontanka simgesi Swooshlar, bu modelde de topuk kısmında yer alıyor. Dört renk seçeneğiyle sunulan Waffle modelinin görünümü diğer iki Fontanka serisine göre daha sade ve klasik. Tabandaki Fontanka ayrıntısı olan kaset tipli React köpük, modeli sıra dışı yapan tek ayrıntı sayılabilir. “DIY” karakteri süet panellerin arasından geçen düz bağcıklarla yansıtılmış.

 

https://www.sneakerjagers.com/en/n/the-nike-air-force-1-fontanka-have-a-good-game-has-appeared/27126, https://hypebeast.com/2021/12/nike-air-force-1-fontanka-pink-prime-dr7880-001-release-info, https://www.nike.com/t/air-force-1-fontanka-womens-shoes-cWbdwn/DA7024-200, https://www.nike.com/t/fontanka-edge-womens-shoes-7qQfZz/DB3932-600, https://www.footshop.eu/blog/womens-sneakers-of-the-year-discover-the-new-nike-fontanka/ https://www.nike.com/t/fontanka-waffle-womens-shoes-cmqd5T/DC3579-001

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.