Nike SB

Nike SB

Nike SB

Nike 1964 yılında Blue Ribbon Sports olarak kurulduğunda hedefi Avrupa ve Japonya’da satılan iyi koşu ayakkabılarını Amerika’ya getirip satmaktı. Dünya çapında tanındığı ismi Nike ile spor ayakkabı üretimine başladığında da yine koşu üzerine yoğunlaşmıştı. Kurulduğu günden beri dünyadaki trendleri iyi analiz etme yeteneği sayesinde her zaman popüler olanı ve ihtiyaç duyulanı kendi stiliyle tasarlamayı başardı. 80’lerde Amerika’da basketbola ilgi inanılmaz bir yükselişe geçmişti. Nike, dönemin en efsanevi oyuncusu Michael Jordan’ı ailesine dahil ederek Jordan markasını kurdu. Marka hala basketbol sahalarının vazgeçilmez modellerini üretiyor.

1997 yılında ise Amerika’da kaykay trendi hakimdi. Piyasada kaykaycıların alışveriş yaptığı Emerica, DC, Vans gibi markalar mevcuttu. Nike haklı olarak bu popüler akımın içinde yer almak istedi ve kendi kaykay ayakkabılarını üretti. Ancak temelde bir kaykay markası olmadığı için pazarda sadakat kazanmış diğer kaykaycı markalarının yanında beklenen ilgiyi görmedi.

Başarısız girişimlerine rağmen Nike 2000’lerin başında kaykaycıların dünyasına girmek için SB markasını kurdu. SB’ye dahil ettiği ayakkabılar, SB markasının dirilişini sağlayan Sandy Bodecker’ın analizleri sayesinde talep görmeye başladı. Bodecker şehir merkezine inip kaykaycılarla görüşmüş ve onlara ne istediklerini sormuştu. Yeni modellerin tasarımları bu doğrultuda yapıldı. Nike SB Dunk Low modeli satışa çıktığında yastıklı dili ve Zoom Air tabanı ile diğer kaykay ayakkabılarını andırıyordu. Bu nedenle daha önceki girişime göre daha başarılı sonuçlar sağladı. Bunun üzerine Nike, SB serisine yeni modeller ekledi: Nike SB Angus, Nike SB FC, Nike SB Delta Force ve Nike SB URL.

Nike SB’nin en renkli ve eğlenceli üyesi Dunk’lar Amerika’da basketbolun yükselişe geçtiği sene Jordan markasını takip eden zamanda, 1985’te doğmuştu. Jordan popülerliğinin ardından gelmesi nedeniyle Dunk’lar o dönemde yeteri kadar ilgi görmedi. Nike onları kaykay dünyasıyla yeniden şekillendirdiğinde ise Dunk’lar için ikonik bir model olmanın yolu açıldı. 2002’de dört kişilik bir profesyonel kaykaycı takımıyla çalışan Nike, her bir kaykaycı için SB Dunk modeli çıkardı. Takımdaki kaykaycılar Gino Iannucci, Richard Mulder, Reese Forbes & Danny Supa’ydı.

Nike SB markası, Dunk modeliyle yaptığı iş birlikleriyle yıllar geçtikçe daha da renklendi ve daha fazla kişi tarafından talep görmeye başladı. Bunların başlangıcı ise 2005’te, izdiham yaratan bir yerel marka iş birliği ile oldu. Jeff Staples’ın Pigeon’ı ile yapılan Nike SB Dunk Low iş birliği mağaza önünde uzun kuyrukların oluşmasına ve insanların birbirini ezmesine neden oldu. Ayakkabıyı bu kadar popüler yapan şeylerden biri oldukça sınırlı üretim olmasıydı. Bu tarihten itibaren hem Dunk’ların hem de SB’nin yükselişi başladı. Nike SB Dunk ileri tarihte dahil olacağı iki özel iş birliği ile de çok konuşulacaktı: Travis Scott ve Virgil Abloh.

Nike’ın ilk çıktığında yeteri kadar ilgi toplamayıp SB’ye geçince ilgi gören bir diğer modeli Blazer oldu. Basketbol için üretilen ve 1973’te satışa çıkarılan model belli bir süre talep görmüştü ancak daha sonra piyasadan silindi. Blazer’ların ağır yapısı ve sert, tutuş kabiliyeti yüksek tabanı onları başka bir branş için daha elverişli yapıyordu: kaykay. Efsanevi kaykaycı Lance Mountain ve sonrasında kaykaycı mağazası Supreme ile yapılan iş birlikleri Blazer’ları kaykay dünyasının yeni gözdesi yaptı. Günümüze gelene kadar birçok farklı tasarım ve Virgil Abloh’un da dahil olduğu iş birliği serileriyle yeniden tasarlanan Blazer, hala Nike’ın en sevilen modellerinden biri.

Nike SB markasının modelleri renkli tasarımlarının yanında başarılı reklam kampanyaları sayesinde de popülerliğini arttırdı. Nike’ın iş birliği yaptığı insanları seçmedeki ustalığı, SB markasının daha geniş çevrelere yayılmasını sağladı. Richard Mulder, Paul Rodriguez, Eric Koston, Stefan Janoski gibi profesyonel kaykaycılarla çalışan Nike, SB modellerine ilgiyi her zaman canlı tutmayı başardı. 2012’de Spider Man/Peter Parker’ı canlandıran Andrew Garfield, The Amazing Spider Man filminde Nike Dunk SB giydi.

Nike, Bruin React modelini pazarlamak için en iyi yaptığı şeyi yapmıştı. Kaykay dünyasındaki en ilgi çekici isimlerden birine sponsor oldu. Nike’ın kadınlar için özel olarak ürettiği kaykay ayakkabısı Bruin React dünyanın en genç profesyonel kaykaycısı unvanına sahip Sky Brown sayesinde popülerliğini arttırdı. Japonya-İngiltere kökenli Sky Brown hayranlıkla izlenen 13 yaşında bir kaykaycı. Britanya adına çıktığı müsabakalarda dünyanın gözü bu yetenekli küçük kızın üzerinde. Sky’ı kaykayının üzerinde sabit ve dengede tutan ayakkabılarının üzerinde ise elbette Swoosh var.

Nike SB birbirinden renkli tasarımlarla yoluna devam ediyor. Popülerliğini yitirmemesinin en önemli sebebi dinamik karaktere sahip ve sürekli yenilenen modeller. Bakalım önümüzdeki günlerde hangi isimlerle nasıl tasarımlar göreceğiz…

https://stockx.com/news/de-de/the-rise-and-fall-and-rise-again-of-nikeb/, https://www.highsnobiety.com/tag/nike-sb/ https://en.wikipedia.org/wiki/Nike_Skateboarding, https://www.nikesb.com/articles/bruin-react, https://en.wikipedia.org/wiki/Sky_Brown

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.