Nike X Gore-Tex

Nike X Gore-Tex

Nike X Gore-Tex

Nike’ın uzun yıllardan beri farklı markalarla yaptığı iş birlikleri marka tutkunları tarafından beğeniyle takip ediliyor. Klasikleşmiş modelleri bu iş birlikleri ile yeniden şekillenirken sınırlı sayıda üretilenleri her zaman ayakkabı koleksiyoncularının gözdesi.

Gore-Tex, Nike’ın beraber çalıştığı ünlü markalardan biri. Üstün kumaş teknolojisi ile tanınan isim tüm doğa koşullarına uyumlu özellikte kumaşlar üretiyor. Nike, Gore-Tex ile uzun yıllardır birlikte farklı modeller üretirken bu sene öne çıkanlar Nike Air Force 1 GTX ve Pegasus Trail 3 GTX.

Gore-Tex Teknolojisi Nedir?

Gore-Tex kumaş, suyu dışarıda tutan ve aynı anda nefes alabilen yapıya sahip özellikte üretiliyor. Değişik iklim koşullarına mükemmel şekilde uyum sağlayan teknoloji her türlü doğa sporuna uygun. Marka bünyesinde çeşitli modellerde ayakkabılar, eldivenler ve dış mekan giysileri yer alıyor. Farklı doğa sporlarına uygun ceketler, ayakkabılar ve eldivenler Gore-Tex teknolojisiyle sert havalarda bile konfor sunuyor. Gore-Tex ile üretilen ürünlerin en önemli özelliği, sıvıyı ve rüzgarı dışarıda tutarken hala hava alabiliyor olmaları. Diğer öne çıkan özellikleri ise çok hafif olmaları.

Gore-Tex’in ünlü patentli kumaşı birçok katmandan oluşuyor. Aşınmaya dayanıklı dış katmanın altında koruma katmanı yer alıyor. Sonraki katman patentli Gore-Tex membranı. Koruma katmanı bir kat daha devam ederken yumuşak iç kısım son katmanı oluşturuyor.

Gore-Tex 1958’de kurulan bir firma. Gore-Tex teknolojisini 1969 yılında keşfeden kurucular 1970 yılında ilk patentlerini aldılar. Patentini aldıkları teknoloji, mükemmel sızdırmazlık sağlayan ePTFE, yani genişletilmiş politetrafloroetilen. 1976’da piyasadaki tek su ve rüzgar geçirmeyen, ek olarak nefes alan yapıdaki özel kumaşıyla ilk siparişlerini almaya başlayan firma 1980’de ürün çeşitliliğini arttırdı.

1981’de NASA’nın uzaya çıkan ilk mekiği Columbia’nın astronotlarının üzerinde Gore-Tex kumaşından yapılan kıyafetler yer alıyordu. Başka bir keşif turunda, bu kez Antarktika’da, uluslararası bir araştırma ekibi Gore-Tex kumaştan yapılmış kıyafetler giydi.

Firma, kurulduğu günden beri yenilikçi adımlarla yoluna devam ediyor. Bugün birçok markayla çalışan Gore-Tex’in Nike ile birlikte hazırladığı farklı ayakkabı modelleri ve dış mekan giysisi mevcut.

Nike x Gore-Tex Serisi

Nike, Gore-Tex teknolojisini uzun zamandır ürünlerinde kullanıyor. Air Jordan, Air Force 1, ACG Mountain Fly ve Pegasus Trail modellerinin Gore-Tex teknolojisine sahip üyeleri var.

Pegasus Trail 3 Gore-Tex

Nike Pegasus Trail, Nike’ın üstün yastıklama özelliğine sahip koşu ayakkabısı. Gore-Tex teknolojisiyle üretilen seride su geçirmezlik detayı sayesinde yağmurlu havalarda ıslak zeminlerde bile koşmak mümkün. Pegasus Trail 3 Gore-Tex’in kadın ve erkek modelleri mevcut. Modellerin farklı zevklere hitap eden renk alternatifleri bulunuyor.

Nike Air Force 1 Gore-Tex

İkonik Air Force 1, Nike’ın üretildiği günden beri en çok satan modelleri arasında yer alıyor. Gore-Tex teknolojisi ile tüm hava koşullarına uygun şekilde yeniden tasarlanan Air Force 1’lar artık kışın da giyilebilir. Gore-Tex iş birliğiyle hazırlanan özgün modelin farklı renk seçenekleri mevcut.

Air Jordan Gore-Tex

Gore-Tex iş birliğiyle farklı iklim koşulları göz önünde bulundurularak tasarlanan bir başka model Air Jordan 1. Air Jordan 1’in klasik görünümünde Gore-Tex logosunun dışında farklılık olmazken teknolojik kumaş ve nubuk kısımlar ayakkabıya su geçirmezlik özelliği kazandırıyor.

Nike ACG Mountain Gore-Tex

Nike’ın ilk kez 2020 yılında piyasaya sürdüğü dağcılık ve doğa sporları ayakkabısı Gore-Tex teknolojisiyle yeniden tasarlandı. Düşük sıcaklıklar ve karlı havalar düşünülerek hazırlanan ayakkabı sert hava koşullarına uygun. Maksimum tutuş sağlayan tabanı sayesinde ıslak zeminlerde kaymadan hareket ederken Gore-Tex teknolojisi sayesinde suyu içeri almıyor. Doğa sporları tutkunları için rahat bir seçenek. Modelin yeni rengi, “Clay Green” yakında satışa çıkacak.

Jordan 23 Engineered

Nike, sürdürülebilirlik kapsamında yürüttüğü Move to Zero hareketiyle artık ürünlerinin büyük kısmını sıfır karbon izi ilkesiyle üretmeye başladı. %75’lik kısmı geri dönüştürülmüş polyesterden üretilen Jordan 23 Engineered Gore-Tex parka çift yönlü kullanıma sahip. Çıkartılabilen parka kısmı ayrılınca kullanıcının üzerinde daha sade bir mont kalıyor. Ürünün bunun dışındaki özelliği Gore-Tex kumaştan üretilmiş olduğu için tüm hava koşullarına uygun olması. 

Kaynaklar: https://techuntermagazine.com/nike-air-force-1-goretex, https://en.wikipedia.org/wiki/Gore-Tex, https://www.gore-tex.com/technology/history, https://hypebeast.com/2021/11/nike-acg-mountain-fly-gore-tex-clay-green-ct2904-300-release-info#, https://www.nike.com/tr/w/gore-tex-ayakkabilar-2o5ryzy7ok, https://sneakernews.com/2021/10/29/nike-acg-mountain-fly-gtx-clay-green-black-ct2904-300/

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.