Nike X Kyrie Irving

Nike X Kyrie Irving

Nike x Kyrie

Kyrie Irving, NBA takımı Brooklyn Nets’in hızlı ve skorer oyun kurucusu. NBA kariyerine başlamadan önce kısa süre Duke Üniversitesi’nin takımı Blue Devils için oynadı. 1992 doğumlu Amerikalı oyuncu 2011 yılındaki elemelerde ilk sıradan Cleveland Cavaliers takımına seçildi. Efsanevi basketbolcu LeBron James’le beraber oynadığı Cleveland Cavaliers’te başarıyla geçen 6 sezondan sonra Boston takımında oynamaya başladı. 2019 yılında anlaşma yaptığı Brooklyn Nets takımının formasıyla çıktığı ilk maçta 50 sayı skor yaparak rekor kırdı. Bu skor, herhangi bir NBA takımı için bir oyuncunun ilk maçında bulduğu en yüksek skordu. Heyecan verici oyun tarzı ve yüksek skor yapma kabiliyetiyle Irving hayranlık uyandıran bir sporcuydu. Kyrie Irving’in kariyerini başarıyla sürdüreceği bundan yıllar önce, 2014 yılında Nike tarafından fark edilmişti. Geleceği görme konusunda usta olan spor giyim devi, 2014 yılında Irving ile anlaşma yaparak ünlü basketbolcuyu Nike ailesine dahil etmişti. Oyuncunun basketbol kariyerindeki başarısı sürerken Kyrie serisi de dünya çapında beğeni toplayarak ilerleyecekti.

Kyrie 1

Nike, kurulduğu ilk dönemlerden beri ünlü sporcularla iş birliği yaparak özel imza koleksiyonları çıkarmayı gelenek haline getirmiş bir marka. Bugüne dek sayısız başarılı sporcu Nike ailesine katıldı. Sporcuların adını taşıyan çokça Nike modeli var. Yetenekli NBA yıldızının adını verdiği Kyrie’ler de bu modellerin arasına girdi. Kyrie 1, Irving’in hızlı oyun karakterinden esinlenerek tasarlanan bir performans ayakkabısı. Ayakkabının lansmanına Kyrie Irving’in babası ve o dönem takım arkadaşı olan ünlü oyuncu LeBron James de katıldı. Bir dönem Nike’da imza koleksiyonu bulunan eski oyuncular Charles Barkley ve Penny Hardaway de ayakkabının tanıtımında yer alan isimlerdendi. 24 Aralık 2014’te satışa sunulan ayakkabı tam boy Zoom tabanla tasarlandı. Topuk kısmına eklenen Phylon köpük ile ek yastıklama özelliği sağlandı. File detayları sayesinde daha fazla hava geçiren ayakkabının dilinde özel karakterle hazırlanmış Kyrie Irving logosu yer aldı. Taban sistemi standart dikişli yapıda değil Hyperfuse tekniğiyle hazırlandı. Üç farklı katmanın ısıtılarak birleştirilmesiyle elde edilen bu tabanlar daha dayanıklı, daha çok nefes alıyor ve daha destekleyici özellikte. Topuk ve parmak uçlarının altına denk gelen kısımlarda kullanılan zikzak detaylar için Sydney Opera Binası’ndan ilham alındı. Son olarak ayakkabı tabanına eklenen 360 derecelik tutuş desenleri sayesinde tüm yönlere dengeli hareket etme olanağı sağlandı. Tasarımı Leo Chang’e ait olan ayakkabı ilk olarak Dream rengiyle sunuldu. 2015 yılında farklı renk ve numaralarda satışa çıkan Kyrie 1 tasarımları için Irving’in hayatından esinlenildi.    

Diğer Kyrie Modelleri

Kyrie Irving ve Nike, 2014 yılında başladıkları yolculuklarını her yıl yeni bir Kyrie modeliyle renklendirdi. 2021 yılı itibariyle Kyrie 7 modeli satışa çıkmış durumda ve zaman içinde Kyrie basketbol ayakkabılarının tasarımları hep yenilenerek piyasaya sunuldu. Kyrie 2 modelinde oyuncunun saha içindeki seriliği ve hızlı durup kalkma özelliği ön planda tutularak bir tasarım yapıldı. Ayağı iyice saran modelde taban tutuş desteği arttırıldı. Duygusal ayrıntılar eklenen Kyrie 3’ün tabanında oyuncunun kızının ve erken yaşta hayatını kaybeden annesinin isimlerine yer verildi. Ayakkabının bağcık ve taban detayları yenilenerek performans desteği arttırıldı. Kyrie 4’ün tasarımı için Leo Chang’e Ben Nethongkome eşlik etti. Tamamen yenilenen taban sistemi ortadan ikiye bölünerek tutuş desenleri arttırıldı. Oyuncunun her yöne rahat bir şekilde atılım yapmasını sağlamak üzere düşünülen tasarımın bir diğer özelliği de daha hafif olmasıydı. Kyrie 5 için sadece Irving ile birlikte çalışan tasarımcı Nethongkome ayakkabının tabanını bir kez daha tamamen yeniledi. Geniş tutuş panellerinin yer aldığı tabanda hedef yine çok yönlü hareket esnasında ekstra tutuş sağlamaktı. Air Zoom Turbo teknolojisi eklenen ayakkabı devrimsel nitelikteydi. Serinin 6. modelinde pek fazla değişikliğe gidilmezken Kyrie 7’de taban desenleri tekrar değiştirildi. Her yöne hareket esnasında mükemmel tutuş sağlayacak şekilde tasarlanan tabanlar bükülebilir özellikte tasarlandı. Tabanlara ayrıca darbe önleme yeteneği yüksek Air Zoom Turbo teknolojisi eklendi. 

Kyrie 8 Polemikleri

Kyrie Irving’in yeni çıkacak olan Kyrie 8 modeliyle ilgili yaptığı yorumlar sosyal medyada ve dijital basında sıkça geçiyor. Ünlü oyuncu, imza koleksiyonunun yeni çıkacak modelini hiç beğenmediğini ve tasarımda herhangi bir payı bulunmadığını aktarıyor. Ayakkabının kötü bir dizayna sahip olduğunu düşünen Irving bunun için ayakkabılarının hayranlarından özür diliyor. Nike’ın kendisinin onayını almadan satışa çıkarmayı planladığı Kyrie 8 ile ilgili adeta ateş püsküren oyuncuya Nike cephesinden henüz yanıt gelmedi. Kyrie serisinin bu polemikten sonra devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Belki de serinin son modeli Kyrie 8 olacaktır ya da tüm olan biten yalnızca bir tanıtım çalışmasından ibarettir.

Kyrie Irving Formalar ve Tişörtler

Kyrie Irving imzasını taşıyan basketbol ayakkabılarının yanında giyim ürünleri de mevcut. Nike ve Jordan markaları altında ayrı ayrı üretilen Brooklyn Nets Irving formalarına ek olarak Dri-FIT özellikte bir de basketbol tişörtü bulunuyor.

Kaynaklar: https://sneakernews.com/category/kyrie-irving/,

https://www.kicksologists.com/kyrie-irving-sneakers/gallery/nike-kyrie-1/,

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-28/kyrie-irving-blasts-his-own-nike-shoe-says-these-are-trash,

https://www.nike.com/tr/basketbol/kyrie-1,

https://w+ww.sporx.com/kyrie-ilk-brooklyn-macinda-50-sayi-atti-SXHBQ808439SXQ,

https://www.nike.com/tr/t/brooklyn-nets-city-edition-nba-authentic-forma-PK6BlM/CN1572-012

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.