Nike x NBA 75. Yıl Özel Koleksiyonu

Nike x NBA 75. Yıl Özel Koleksiyonu

Nike x NBA 75. Yıl Özel Koleksiyonu

30 takımdan oluşan Kuzey Amerika profesyonel basketbol ligi NBA (National Basketball Association) Birleşik Devletler ve Kanada’daki 4 ana spor liginden biri. Dünyaca ünlü lig, 1946’da New York’ta BAA ( Basketball Association of America) adıyla kuruldu. 1949’da tüm dünyanın tanıdığı NBA ismini aldı.

NBA, bu yıl kuruluşunun 75.yıldönümünü kutluyor. Bu nedenle 2021-2022 basketbol sezonunu 75.yılına adıyor. Sezon boyunca 75.yıla özel etkinlikler düzenlenecek.

Nike 2017-2018 sezonundan beri NBA ile birlikte çalışıyor. Bu sezon NBA’in 75. yılı için özel bir koleksiyon çıkardı. Koleksiyonda NBA takımlarının formaları ve formalarla özdeşleşen renklerde ayakkabılar mevcut.   

Nike NBA 75 Koleksiyonu

Formalar

Nike, NBA’in 75.yılı için 30 NBA takımına özel forma tasarladı. Formalar “Classic Edition” ve “City Edition” olarak iki ayrı baskıyla çıkıyor. Formaların üzerinde 75.yıla özel, elmaslı NBA logosu ve yine elmas desenli yama şeklinde Swoosh yer alıyor. 75.yıl serisinde geçmişe gönderme yapan detaylar mevcut.

Örnek olarak, Atlanta Hawks formasının ön tarafındaki rakamlar ve şortun üzerindeki çizgilerin duruşu 1968 yılındaki ilk formadan ilham alıyor. Houston Rockets formasındaki çizgiler 90’ların ortasındaki forma tasarımından esinleniyor. Utah Jazz formasının şortundaki renk detayları takımın 90’ların sonlarındaki formasına gönderme yapıyor. Diğer tüm formalarda bunlara benzer detaylar mevcut. Formalar NBA ve Nike’ın resmi sayfalarından detaylı olarak incelenebilir.

Nike Blazer Mid ’77 EMB

Blazer, Nike’ın 1973’te satışa çıkardığı basketbol ayakkabısı. NBA’in özel koleksiyonunda yer alan Trail Blazers modeli siyah beyaz asimetrik geçişlerle şekilleniyor. Klasik ayakkabı deri olarak tasarlandı. NBA 75.yıl logosu ayakkabının topuk ve dil kısmında yer alıyor. Bağcık kilidinde elmas logosu var. Blazer’ların dış tabanı ve topuk bölümündeki Nike yazısı kırmızı. Swoosh’lar kırmızı ve siyah olarak tasarlanmış. Modelin diğer öne çıkan rengi New York Knicks ise turuncu, mavi ve beyaz renk geçişlerine sahip.

Air Force 1

Air Force 1, Nike’ın en çok satan sneaker ayakkabı modellerinden biri. İlk kez 1982’de satışa çıkan ayakkabılar o günden beri birçok iş birliğinde yer aldı. Model son olarak Nike’ın NBA 75.Yıl Diamond koleksiyonuna dahil oldu. Özel koleksiyonda Air Force 1 High ve Air Force 1 Low modellerinin farklı renkleri mevcut. Air Force 1 High, iki farklı renkte bulunabiliyor. Her ikisi de deri olarak üretilen modellerden biri kırmızı siyah geçişlere sahip. Diğer model ise mavi beyaz. Ayakkabıların Swoosh’ları beyaz. NBA 75.yıl logosu Air Force 1 High modelinin dilinde yer alıyor.

Air Force 1 Fiesta, mavi ve sarı Swoosh’la tasarlanan düz beyaz bir model. 75.yıl logosu diğer modeldeki gibi ayakkabının dilinde yer alıyor.

Air Force 1 Lakers, beyaz deri üzerine mor ve bebek mavisi geçişlerle tasarlanmış bir model. Takımın logosu ayakkabının topuğunda yer alıyor. Dil kısmında NBA 75.yıl amblemi var.

Dunk SB

Nike x NBA 75.Yıl koleksiyonunda yer alan bir diğer model kaykay dünyasının gözdesi Dunk’lar. Dunk’lar Nike’ın en çok satan erkek sneaker modellerinden biri. İlk kez 1985’te satışa çıkarılan Dunk modeli 2000’lerde kaykay dünyasıyla buluşturulunca dünya çapında popüler hale geldi. Sneaker seçenekleri arasında her zaman öne çıkan Dunk SB’ler bugüne kadar birbirinden renkli tasarımlarla satışa sunuldu. Nike’ın bu sezon NBA’in 75.yıl koleksiyonuna dahil ettiği ayakkabıların öne çıkan rengi Chicago Bulls’un kırmızı siyah tonlarını taşıyan “Chicago”.

NBA 75.Yıl Etkinlikleri

NBA, 2021-2022 sezonu boyunca 75.yılına özel etkinlikler düzenleyecek. Bu etkinliklerin içinden, 75.yıla özel hazırlanan klasik eşleşmelerin ilki 1 Kasım’da oynandı. New York Knicks ve Toronto Raptors arasında yapılan maç 75 yıl önce NBA liginin ilk sezon açılış maçına gönderme yapıyor. İlk maç 1 Kasım 1946’da New York Knicks ve Toronto Huskies arasında oynanmıştı. Klasik eşleşmelerin tarihleri NBA’in resmi sitesinden takip edilebilir.

75.yıl sembolü olan elmas içine yerleştirilen yeni NBA logosu tüm sahalarda, sosyal medya ve dijital platform içeriklerinde yer alacak.

75.yıl özel takımı kuradaki beraberlik nedeniyle 76 oyuncudan oluşuyor. Oyuncular arasında aktif olarak NBA’de oynayan 11 isim var. 6 tane uluslararası oyuncunun yer aldığı listede geçirdiği helikopter kazası sonucunda kızıyla birlikte aramızdan ayrılan efsane basketbolcu Kobe Bryant da bulunuyor.

NBA’in 75.yılına özel çekilen “NBA Lane” isimli kısa bir film, basketbol liginin 75. yıldönümünü eğlenceli bir dille anlatıyor. Yapımda NBA’in birbirinden ünlü isimleri yer alıyor.

Kaynaklar: https://news.nike.com/news/nike-nba-game-uniforms, https://en.wikipedia.org/wiki/National_Basketball_Association, https://news.nike.com/news/nike-nba-75th-league-anniversary-city-edition-uniforms-official-images, https://www.nba.com/news/nba-75-faq , https://sneakernews.com/2021/09/14/nba-nike-blazer-mid-77-diamond-anniversary-release-info/ https://www.nba.com/news/nba-75-faq

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.