Russel Westbrook X Jordan Why Not? Koleksiyonu & Mirası

Russel Westbrook X Jordan Why Not? Koleksiyonu & Mirası

Jordan Why Not? Zer0.4

“Bir zorlukla karşılaştığımda üzerine giderim, ondan kaçmam.” Bu sözler NBA takımı Washington Wizards’ın ünlü oyuncusu Russell Westbrook’a ait. Hayatının her alanında bu prensiple hareket ettiğini aktaran yıldız, Jordan markasında kendi imzalı koleksiyonuna sahip. Why Not? (Neden olmasın?) isimli renkli koleksiyonun çıkış noktası da oyuncunun bu hayat felsefesine dayanıyor.

9 kez NBA All-Star’a seçilen, tek sezonda yaptığı 42 triple-double ile rekor kıran Westbrook, Jordan ile sponsorluk anlaşmasını 2012’de yapıyor. Anlaşma önce beş yıllığına, daha sonra da on yıllığına yenileniyor. Bu şaşırtıcı detay onu, Michael Jordan’dan sonra markanın en uzun soluklu anlaşma yaptığı ikinci isim yapıyor. Nike’a ait Jordan markasının ünlü atletlerle iş birliği yapması, Michael Jordan isminin çok kuvvetli olmasından ötürü pek kolay olmuyor. Daha önce Jordan bünyesinde koleksiyon çıkartan diğer sporcuların ürünleri pek ilgi görmüyor. Efsanevi basketbolcunun retro koleksiyonlarına olan ilgi hep yüksek fakat markanın popülerliği bununla sınırlı kalıyor. Tabii Westbrook’un renkli karakteri bu durumu değiştirene kadar. 2018’de oyuncunun ilk imzalı ayakkabısı Why Not? Zer0.1 satışa çıkıyor. Tamamen onun oyun stiline göre seçilen teknik özellikler ve özel hayatından ilham alan tasarım detayları ile Zer0.1 büyük beğeni topluyor. Her sezon yenilenen model bu yıl da 4. serisiyle hayranlarının karşısında.

Why Not Zer0.4 Özellikleri

Westbrook’un koleksiyonunun baş tasarımcılarından Lee Gibson, oyuncunun kendi hikayelerini anlatmayı sevdiğini belirtiyor. Ayakkabının her aşamasına dahil olmak isteyen Russell’ın çok detaycı olduğunu söylüyor. Zer0.4 serisi de yine oyun kurucunun hızlı ve atılgan oyun stiline göre hazırlanan teknik özelliklere sahip. Tasarımında ise onun için en değerli olan insanlardan, yani ailesi, arkadaşları ve hayranlarından ayrıca hayatının içinden esinlenen detaylar var. Kısacası, koleksiyon Westbrook’un önem verdiği hikayelerini anlatıyor.

Teknik Özellikler

Ayakkabının tabanında yastıklama kabiliyetini arttıran çift kat Air Zoom özelliği mevcut. Bu katmanlar aynı zamanda duyarlılığı da yükseltiyor ve hareket esnasında enerji verimliliği sağlıyor. Çok hafif ve esnek yapıda olması dayanıklılığını etkilemiyor, Zer0.4 çok sağlam.

Ürünün dış tabanında kullanılan kuvvetli lastiğin üzerinde yeni bir pütürlü desen bulunuyor. Kaydırmazlık ve ekstra tutuş sağlayan bu desen sayesinde ileri doğru özgürce hareket edilebiliyor. Maçın temposuna rahatlıkla ayak uydurmaya olanak veren özellik, Zer0.4’ü tam bir performans ayakkabısı yapıyor.

Ayakkabının bağcık sistemi topuklar ve parmak uçlarından gelen şeritlerle birleşiyor. Bu sayede bağcıklar sıkıldığında ayak, yastıklama özellikli tabanla mükemmel uyum içinde birleşiyor. Bağcıklar bir kilit mekanizması gibi çalışarak ayağı sabitliyor. Ayağın ürün içinde kaymasını önlüyor ve maksimum destek sunuyor. Ürünün topuk kısmında rengi her modelde değişen göz alıcı çekme halkaları var.

Tasarım

Westbrook’un sahadaki hızı, gücü ve takımına sağladığı çok yönlü destek kendisini NBA’de öne çıkan bir yıldız yapan özellikleri. Ünlü oyuncunun renkli ve kendine has giyim tarzı ise özel hayatında da dikkatleri üzerine çekmesini sağlıyor. Why Not? koleksiyonunu etkileyen bu orijinallik, Zer0.4’ün renk seçimlerine de yansıyor. Seride, oyuncunun değer verdiği kişilere ve renkli karakterine gönderme yapan tasarım ayrıntıları var.

Why Not Zer0.4 “Family” adından da anlaşıldığı gibi oyuncunun ailesini onurlandırıyor. Siyah renk hakimiyetiyle gelen Family, farklı materyallerin bir kombinasyonu. Metalik altın rengi ve beyaz detayların süslediği ayakkabıda yazılı ince şeritler, file kısımlar, kanvas parçalar var. Ayakkabının iç tabanında ise oyuncunun ve ailesinin isimlerinin baş harfleri bulunuyor.

“Trust and Loyalty” modeli ise yine oyuncunun manevi bir yönünü yansıtıyor. En yakınındakilere duyduğu güveni temsil eden model, mavi tonlarında.

Çocukluğuna gönderme yapan “Upbringing” modeli de farklı renkler ve materyallerden oluşuyor.

Bir diğer modelde beyaz kanvas üzerine grafiti baskılar göze çarpıyor. Yeşil, kırmızı ve siyah tonları ürüne hareketlilik kazandırıyor.

Koleksiyonda ayrıca Japon markası Facetasm işbirliğiyle tasarlanan ayakkabılar var.

Son olarak, Paskalya temasıyla hazırlanan pastel tonlardaki diğer modelin yakında satışa sunulması bekleniyor.

Russell Westbrook’un oyun karakterine uygun teknik donanıma ve özgün kişiliğini yansıtan tasarım detaylarına sahip Zer0.4 hayranlarının övgülerini hak etmişe benziyor.

Kaynak: https://www.nike.com/t/jordan-why-not-zer04-basketball-shoe-QWssLZ/DD4887-007, https://www.thehoopsgeek.com/shoe-reviews/jordan-why-not-zero4/, https://www.slamonline.com/kicks/inside-the-design-of-the-jordan-why-not-zer0-4/, https://sneakerbardetroit.com/facetasm-jordan-why-not-zer0-4-dc3665-001-release-date/, https://www.basketball-reference.com/players/w/westbru01.html

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.