Spor Dünyasının Beklediği 26 Mart Nike Air Max Günü

Spor Dünyasının Beklediği 26 Mart Nike Air Max Günü

Tarihin en ikonik spor giyim tasarımlarının ve ayakkabılarının yaratıcısı olan Nike, her sene olduğu gibi bu sene de devrim yaratan tasarımlarını 26 Mart Nike Air Max Günü ile taçlandırıyor. Şöhretini yalnızca öncü tasarım kalitesine değil, mükemmel bir markalaşma serüvenine de borçlu olan Nike, Swoosh logosuyla katlanan marka bilinirliğini, derin ve ilgi çekici tarihini vurguladığı özel organizasyonlarla taçlandırıyor.

26 Mart Nike Air Max Günü Tarihçesi

Oregon Üniversitesi'nde atletizm koçu olarak çalışan Bill Bowerman ve onun eski öğrencisi Phil Knight tarafından kurulan Blue Ribbon Sports, 1966 senesinde açılan bir perakende spor giyim mağazası. Başarılarıyla kısa sürede hem kendi potansiyelinin tutkusuna kapılan hem de spor giyim severlerin dikkatini çekmeyi başaran marka, ilk olarak Nike adıyla piyasaya sunduğu ayakkabı tasarımını ise 1972 yılında spor dünyasına tanıtmış durumda. Şirketin sporcu ihtiyaçlarına özgü çözüm odaklı ve bir o kadar orijinal görünümlü ayakkabı tasarımlarıyla özdeşleşen başarısı, 1978 yılında resmi ismin Nike olarak değiştirilmesine neden olmakta. Bünyesine gün geçtikçe hem daha çok markayı hem de daha çok kategoriyi dahil eden firmanın sonraki 10 sene içinde Swoosh logosu başlığı altında dünya sporcuları tarafından tanınması ve tasarımlarının kalite kelimesiyle eş anlamlı hale gelmesi ise pek uzun sürmemekte.

26 Mart Nike Air Max Günü Gelişim Süreci

Marka büyüdükçe zeka ve yaratıcılıkla kurulan tarzı da ilerlemeye devam ederken, ilk Nike Air Max ise 26 Mart 1987'de piyasaya sürüldü ve  tasarım, tabanında yastıklama teknolojisine sahip, yan kısmında görünür pencere detayı bulunan ilk spor ayakkabı olmasının yanında ünlü tasarımcılardan Tinker Hatfield tarafından, günün sanatından ve müzik kültüründen esinlenerek yaratılmasıyla da kendinden sıkça söz ettirmeyi başardı. Sonraki yıllarda tasarımcısına ithaf edilerek kutlanacak olan 26 Mart Nike Air Max Günü için ilham kaynağı olmakla kalmayıp, gördüğü yoğun taleple 1989'da piyasaya sürülen ve hafiflik yönünden geliştirilmiş bir versiyon olan Air Max II, yani diğer adıyla Nike Air Max Light olarak devam eden serinin ilkini oluşturdu.

26 Mart Nike Air Max Günü Etkinlik ve Kutlamaları

Bundan 30 yıl öncesinden günümüze kadar artarak devam eden popüleritesiyle ve her geçen sene yeni bir fonksiyon ya da şaşırtıcı özellikle karşımıza çıkmayı başarmasıyla, 2014'ten bu yana 26 Mart Nike Air Max Günü etkinlikleriyle kutlanan seri, yalnızca spor dünyasının ortak paylaşımlar için bir araya geldiği bir gün olmaktan öte, markanın dünya spor modasına yön veren tasarımlarını piyasaya etkili şekilde tanıttığı bir gün olarak da kabul görmektedir.

2021 senesine özel olarak 26 Mart Nike Air Max Günü Worldwide organizasyonları ile kutlanacak olan özel gün, dünya genelindeki Nike işbirlikçileriyle birlikte düzenlenen farklı tanıtımlara sahne olacak. Her sene çocuklara özgü tasarımların denendiği stantlardan, alınan ayakkabılarla dahil olunabilen yarışlara kadar her kitleyi buluşturan farklı aktivitelerle zenginleştirilen 26 Mart Nike Air Max Günü, bu sene İstanbul, Barselona, ​​Milano, Toronto, Los Angeles, Tokyo, Chicago, New York, Şangay ve diğer şehirlerde gün boyu süren yaratıcı atölyeler, paneller, koleksiyon turları, canlı sunumlar, özel konuk söyleşileri, ürün indirimleri ve müzik performanslarını kapsayacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.