Tokyo 2020

Tokyo 2020

Tokyo 2020

Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünya nüfusunu tehdit eden Covid-19 pandemisi hayatımızın büyük bölümünü ciddi şekilde etkiledi. Her birimize zorunlu olarak değiştirttiği kişisel rutinlerin dışında salgın global olarak pek çok toplumsal olguya yön verdi. Hastalığın yayılımını durdurmak için kalabalık birlikteliklerin önüne geçildi. Fuarlar, kongreler, toplu organizasyonlar ya iptal edildi, ya da ileri tarihlere ertelendi. Eğitime ara verildi. Spor müsabakalarında ülkeden ülkeye değişen kurallarla seyirci kısıtlamalarına gidildi. Tüm bu kaosun içinde dünyanın en büyük ve kalabalık organizasyonlarından sayılan olimpiyatların ertelenmesi kaçınılmazdı. Beklenen oldu ve 2020 yılının Temmuz ayında Tokyo’da başlaması planlanan Yaz Olimpiyatları bir sene sonra tekrar değerlendirilmek üzere ertelendi.

23 Temmuz 2021 Olimpiyatların Başlangıcı

Bir yıllık ertelemenin ardından vaka sayılarındaki düşüşe dayanarak olimpiyat oyunlarının oynatılmasına karar verildi. 23 Temmuz 2021’de Açılış Seremonisi ile başlayacak olan Yaz Olimpiyatları 42 farklı mekanda yürütülecek. Açılış, Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek. 33 ayrı spor dalında 339 müsabaka yapılacak. Paralimpik Oyunları 22 kategoride oynanacak. Tekvando ve badminton bu sene Paralimpik Oyunları içinde ilk kez yer alan iki yeni spor dalı. Olimpiyatlarda 11.000 civarında sporcu yer alıyor. 25 Mart 2021’de yakılan olimpiyat meşalesi 121 günlük bir tur ile 47 Japon kentini gezmiş olacak. Tokyo 2020’nin resmi sitesinden olimpiyat ateşinin konumunu canlı olarak takip etmek mümkün.

Türkiye’nin Olimpik Atletleri

Ülkemiz 2020 Tokyo Olimpiyatları’na 14 branşta 96 sporcu gönderiyor. Atletizmde koşu, cirit atma, çekiç atma, yürüyüş, 400 metre engelli alanlarında yarışacağız. A Milli Kadın Voleybol Takımı da olimpiyatlarda yer alıyor. Sporcularımız ayrıca yüzme, atıcılık, yelken, bisiklet, tekvando, karate, judo, kürek, güreş, eskrim, boks, okçuluk, halter, badminton, artistik jimnastik dallarında yarışacak.

Nike x Les Benjamins Tasarımı Team Türkiye Formaları

Farklı tasarımcıların katkılarıyla hazırlanan ‘Team Türkiye’ kıyafetleri 23 Haziran’da Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen özel defileyle sunuldu. Vakko tarafından tasarlanan seyahat ve seremoni giysilerinde Türk bayrağının renklerinden ilham alındı. Team Türkiye’de yer alan sporcularımız Tokyo Olimpiyatları’nda Nike markalı formalar giyecekler. Milli formalara geleneksel bir karakter kazandırmak üzere global üne sahip olan Türk markası Les Benjamins ile birlikte çalışıldı. Les Benjamins 2011 yılında İstanbul’da kurulan bir lüks giyim markası. Sokak şıklığını çağdaş Doğu çizgileriyle birleştiren Türk tasarımcı 10 yılda markasını global olarak bilinir yapmayı başardı. Markanın kurucusu ve aynı zamanda tasarımcısı Bünyamin Aydın, Nike ile daha önce de çalışmıştı. Modacı birkaç sene önce dünyanın en büyük spor giyim markasının ikonik modeli Air Force 1 için tasarım yapmıştı. İkilinin iş birliğinden doğan bu tasarımda Aydın, beyaz AF1 üzerinde Türk motiflerini yansıtan detaylar kullanmıştı. Kendisinden milli takım formaları için özel bir tasarım yapması istendiğinde Aydın, Nike ile 2. kez otantik bir çalışmanın içine girmiş oldu. Yaratıcılığını bu kez tüm dünyanın izleyeceği oyunlarda sporculara göz alıcı ve akılda kalan bir görünüm sağlamak için kullandı. Tasarımcı, milli oyuncuların formalarında yer alacak motif için dünyaca ünlü Türk halılarından ve kilimlerinden ilham aldı. Ülkemizin kültür mirasında önemli bir yere sahip olan halı ve kilim motifleri Bünyamin Aydın’ın çağdaş yorumuyla şekillendi. Aydın, tasarladığı monogramın dört önemli kavramı birleştirdiğini belirtiyor. Özgünlük, birlik, yaratıcılık ve çeşitlilik kavramlarının sentezinden ortaya çıkan özgün motifi olimpiyatlarda yer alacak sporcularımızın üzerinde göreceğiz. Otantik karakterdeki Les Benjamins’in tüm dünyanın tanıdığı Nike markasıyla birlikteliğinden çıkan özgün çalışmanın Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunması bekleniyor.

Tokyo 2020 ve Pandemi Önlemleri

Düzenlenmeye başladığı ilk zamanlardan beri dünyanın en büyük spor aktivitelerinden biri olan olimpiyatlar her defasında binlerce kişiyi bir araya getiriyor. Yalnızca spor alanında değil, kültürel ve ekonomik anlamda da büyük bir organizasyon. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi bu yıl pandemi önlemleri gereği olimpiyatlara dışarıdan seyirci gelmesini yasakladı. Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları yalnızca yerli izleyicilere açık olacak. Seyircilerin tamamının oyunları izlerken maske takma zorunluluğu bulunuyor. Yüksek sesle konuşmak ve bağırmak yasak olacak. Oyunların oynanacağı mekanlarda doluluk oranı mekanın kapasitesinin yarısından fazla olamayacak. Seyirci sayısı 10.000 ile sınırlanacak. Sponsorlar, görevliler, gazeteciler ve temsilciler bu sayıya dahil olmayacak. Bununla birlikte bu 2. gruba ait katılımcı sayısı da sınırlı tutulacak. Yine de yerel halk bazı oyun alanlarında 20.000 kişiye ulaşabilecek olan seyirci kapasitesi için endişe duyuyor. Ülkede vaka sayılarının olimpiyatlarla birlikte artışa geçmesinden korkuluyor. Yetkililerse sıkı önlemlerle yürütülecek etkinliklerde seyirci sınırının geçilmeyeceğini düşünüyor. Bununla birlikte kimi çevreler VIP davetliler ve öğrenci komitelerinin de katılımıyla seyirci sayısının öngörülenin üzerine çıkacağından emin.

Tokyo 2020, tüm dünyanın izleyeceği muazzam bir organizasyon olacağından sürdürülebilirliğin önemine vurgu yapmak için iyi bir fırsat yakalanmış olacak. Dünyaya “Be better, together-For the planet and the people” mesajı verilecek. Evrensel dil İngilizce ile aktarılan mesajda gezegenin ve insanlığın geleceği için birlikte çalışmanın önemine vurgu yapılıyor.   

 

https://olympics.com/tokyo-2020/en/torch/about,

https://olympics.com/tokyo-2020/en/news/tokyo-2020-next-year-s-games-in-numbers,

https://www.bbc.com/sport/57550621,

https://www.paralympic.org/news/ipc-announces-final-tokyo-2020-paralympic-sports-programme,

https://www.trtspor.com.tr/foto-galeri/tokyo-2020-olimpiyatlarini-garantileyen-sporcularimiz/2246/sayfa-1.html,

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/olimpiyat-sporcularina-les-benjamins-tasarimi-6538652,

https://hypebeast.com/2021/6/bunyamin-aydin-les-benjamins-turkish-olympic-paralympic-team-uniforms-monogram,

https://www.theguardian.com/sport/2021/jun/21/tokyo-2020-will-allow-up-to-10000-fans-into-olympic-venues  

https://olympics.com/tokyo-2020/en/games/sustainability/

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.