Yaza Fit Girmenin Püf Noktaları

Yaza Fit Girmenin Püf Noktaları

Yaza Fit Girmenin Püf Noktaları

Kalın kıyafetlerin altında vücudumuzun formda olup olmadığını umursamadan hareketsizce geçirdiğimiz kış günleri bitti. Artık daha ince giysilerle gezip mayolarımızla plajlarda vakit geçireceğimiz yaz mevsimi geldi. Soğuk ve yağışlı günlerde spor yapma fikri çok çekici değildir. Bunun yerine evde televizyon karşısında favori programları izlemek ya da arkadaşlarla plan yapmak daha caziptir. Ancak yazla birlikte fit bir bedene sahip olma düşüncesi akla gelince keşke daha çok hareket etseydik deriz.

Her ne kadar seni bir günde forma sokacak sihirli bir yöntem olmasa da basit ve etkili adımlarla yaza fit girmen mümkün. Birkaç noktaya dikkat ederek kaybettiğin formu geri kazanabilirsin. Hedefini belirle, kendine bir plan oluştur ve en önemlisi, hemen şimdi başla!  

Haftada Dört Gün Spor Yapmayı Dene

Spor yapmak metabolizmanı hızlandırır ve daha çabuk forma girmeni sağlar. Kaslar daha fazla kalori yaktırır. Ne kadar çok kasın olursa o kadar fazla enerji harcarsın. Bunun için basit bir yürüyüş planı oluşturabilir, bir fitness salonuna üye olabilir ya da evde kendi antrenman programını hazırlayabilirsin.

Eğer hızlı bir şekilde forma girmek istiyorsan koşuyu da düşünebilirsin. Koşu, yağ yakma sürecini hızlandırır. Bununla birlikte doğru ekipmanla koşman önemlidir. Giydiğin kıyafetler ve ayakkabılar hareketlerini ve konforunu direkt olarak etkiler.

Nike koşu ayakkabısı serisinden seçeceğin bir ayakkabı koşu performansını arttırır. Örneğin, markanın son çıkardığı Pegasus 39 modeli, sahip olduğu özelliklerle sana benzersiz bir koşu deneyimi sunar. Ayakkabının havadaymış hissi veren yapıya sahip tabanlarında Air Zoom teknolojisi kullanılmaktadır. Üstün yastıklama özelliğiyle birlikte kullandığın enerjiyi dönüştürüp sana geri verir. Koşmaktan daha fazla keyif alarak daha uzun koşar ve daha fazla kalori harcarsın.

Koşu, yürüyüş, fitness, yoga, pilates… Hangisi senin için en uygunsa bunlardan birini seç. Elbette karma bir program oluşturup haftalık programında her birine ayrı ayrı yer verebilirsin. İncelmesini ya da daha iyi görünmesini istediğin bölgen neresiyse o bölgeye odaklan. Başarılı sonuçlar sağlayan etkili egzersizlerden seçerek hedeflediğin görünüme kavuşabilirsin. Forma girmeye çalıştığın yolculukta unutmaman gereken en önemli detay, bunun bir süreç olduğu ve hedefe giden kestirme yol olmadığıdır.

Beslenme Düzeni

Yaza fit girmenin püf noktalarından biri uygun bir beslenme şekline sahip olmaktır. Vücudunun formda olabilmesi için yaptığın egzersizler kadar neler yediğin de önemlidir. Yağlı, besin değeri düşük ve yüksek kalorili gıdalar vücudunu olumsuz etkiler. Şeker ve un içeren gıdalar da diğer besinlere göre daha çabuk yağa dönüşür. Fit bir beden için bu tarz gıdaları günlük beslenme listenden uzak tutmalısın.

Geç saatlerde yemek yemekten ve gece atıştırmalarından kaçınmalısın. Yeterli miktarda su içmek fit ve sağlıklı bir beden için önemlidir. İyi seçilmiş bir beslenme planına ek olarak günde en az 8 bardak su içmelisin. Şekerli içecekler kilo aldırır ve forma girmeni geciktirir. Fazla kafein tüketimi de vücudunda ödem oluşmasına neden olur. Tüm bunları bilerek bedenine en uygun beslenme düzenini belirlemelisin.

Tok tutan, düşük kalorili ve besleyici gıdalar tercih ederek hem nitelikli yiyecekler tüketmiş olursun hem de kilo alma riskinin önüne geçersin. Sağlıklı ve fit bir vücut için günlük beslenme programında tüm değerli besin gruplarına yer vermelisin.

Eğer nasıl bir beslenme düzeni oluşturacağından emin değilsen ya da özel bir sağlık durumun varsa bir profesyonelden yardım alabilirsin. Son olarak, şok diyet olarak tabir edilen sağlıksız planlardan uzak durmalısın. Üç gün, bir hafta gibi kısa sürelerde kilo verip forma girmenin mucizevi bir yolu yoktur. Üstelik bu tarz diyetler vücuduna ve metabolizmana zarar verir.

İdeal Uyku Süresi ve Dinlenme

Yaza formda girmek için hareket etmek ve iyi beslenmek büyük önem taşır. Bunun yanında vücudunu dinlendirmen ve yeteri kadar uyuman da fit olmanı sağlayacak kriterlerdendir. Vücudun kaslarını onarıp yenilemek için uykuya ihtiyaç duyar. Aynı şekilde çok yoğun antrenman programlarıyla egzersiz yapıyorsan haftada en az bir gün dinlenmelisin. Vücudunu strese sokarak fit olma sürecini hızlandırman mümkün değildir. 

Özetle, yaza fit bir vücutla girmek için kararlı olman gerekir. Gerçekçi hedeflerle yola çıkarsan, kilo vermeye değil sağlıklı ve fit olmaya odaklanırsan istediğin görünüme kavuşman çok daha basit olacaktır. Vücuduna ve yaşam şekline uygun egzersiz rutinleri, iyi bir beslenme planı ve düzenli uyku ile fit bir bedene sahip olmaya hazırlan!

Kaynak: https://skinnyms.com/7-steps-to-get-fit-before-summer-4/, https://www.insider.com/how-get-fit-workouts-summer-diet-training-advice-personal-trainers-2021-3

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.