Yeni Bir İkonun Doğuşu

Yeni Bir İkonun Doğuşu

Nike PG5 – Paul George İmzalı 5. Tasarım 

Los Angeles Clippers’lı Paul George’un adını taşıyan Nike koleksiyonunun 5.serisi, rahatlık teması ile sahalara giriyor. 6 kez NBA All-Star’a seçilen ünlü forvetin oyun karakterinden esinlenerek tasarlanan ayakkabı, hareket özgürlüğü sunan ayrıntılarla dolu. Önceki PG serilerinin kimi özellikleri korunurken, tamamen yenilenen bazı detaylar da mevcut. Örneğin, PG4’te kullanılan tam boy havalı taban desteği yeni modelde de var ancak fermuar detayı tasarımdan çıkartılmış durumda. Daha önce fazla yumuşak olduğu için ayağı yeterince desteklemeyen tabana yeni parçalar eklenerek ayakkabının kavrama yeteneği arttırılıyor. PG5’in sahip olduğu teknik özelliklerin bir numaralı hedefi rahatlık sağlamak.  

PG5 Tasarımı 

Ayakkabının üst kısmı file kumaştan oluşuyor. Sentetik deri yan paneller, ayağın file içinde kontrolsüz hareket etmesini engelleyerek destek sağlıyor. Aynı şekilde topuk bölümünü sabitleyip güçlendirmek için de sentetik deri kullanılıyor.  

Ayak bileğinin altında biten low-top ayakkabının bileği kusursuzca saran yastıklama bölümü mevcut. Bu sayede koşu esnasında bilek kaymıyor ve daha güvenli hareket edilebiliyor.  

PG5’te ayak kavislerini yanlardan destekleyen yükseltilmiş kısımlar mevcut. Ayağı sabitlemeye yarayan bu detay hareket esnasında denge sorunu yaşanmasını önlüyor.  

Hem topuk bölümünde hem de burundaki file kısım üzerinde bulunan farklı boy swooshlar ayakkabıya şıklık katıyor. Burun kısmına işlenmiş olan küçük swooshun diğer yanında ayrıca dekoratif dikiş detayı mevcut.  

Ayakkabının standart bağcık yapısı tarak kemiğinin üst kısmında yanlara doğru açılarak bağcıkların sardığı alanı genişletiyor. Bu özellikle birlikte bağcıklar bağlandığında ayakkabı ayağa daha konforlu bir şekilde tutunuyor.    

Nike Air Zoom Strobel teknolojisiyle ayak tabanının tamamını kaplayan ve ayakla direkt temas eden yastıklama özelliği sahada benzersiz esneklik sağlıyor. Yastıklama özellikli ayakkabı tabanının ayakkabının üst kısmına dikilmesiyle kazanılan destekleme ve konfor, saha performansını arttırıyor. Esneklik ve yumuşaklık özelliklerinin yanında ekstra hafif olan ayakkabı özgürce hareket etme olanağı sunuyor.  

Ayakkabının dış tabanındaki ayak izi şeklini andıran girintili yüzey ise ayakkabıya mükemmel tutuş özelliği veriyor. Bu detay, Paul George gibi sahanın her iki tarafında da var olan bir oyuncu için büyük avantaj sağlıyor. Hem savunmada, hem hücum hattında kayma yaşamadan durup tekrar hareket etme rahatlığı sunuyor. Dış tabanda ayrıca Paul George imzası mevcut.  

PG5 Renklerinin İlham Kaynağı 

Lansmanı siyah beyaz renk ile 21 Ocak 2021’de yapılan PG5 serisinin 3 rengi daha bulunmakta. Saha performansıyla ayakkabının teknik detaylarını şekillendiren oyuncu, balıkçılık ve doğa tutkusuyla ürünün tasarımını belirliyor. Lansman rengi dışındaki diğer üç renkte de dalgaları anımsatan desenler bulunuyor. Paul George boş vakitlerini göllerde ve nehirlerde balık tutarak geçirmekten büyük zevk alıyor. Oyuncunun bu çok sevdiği hobisinden ilham alan PG5 “Play For the Future”, sürdürülebilir doğanın önemine ve geleceğe vurgu yapıyor. Renklerinin seçiminde George’un sevdiği su elementinin serinliğinden esinlenilen ayakkabı, göz alıcı nitelikte. Düz beyaz ve düz mavi tonlardaki diğer iki modeli yalın zevklere hitap ediyor. 

PG5 aynı zamanda tüm detaylarıyla kişiye özel tasarlanabilen renk özelliği de sunmakta.  

Lansmanı geçtiğimiz şubat ayında tamamlanmış olan ürün, tüm dünyada rahatlık beklentilerini kusursuz şekilde karşılarken orijinal renkleriyle beğeni topluyor. Saha içindeki tüm oyuncu pozisyonları için harika performans desteği sağlayan PG5, basketbol ayakkabılarının en çok tercih edilenleri arasında yer alıyor. 2017’de satışa çıkan ilk tasarımından beri ünlü oyuncunun hayatından esinlenilerek yaratılan PG serisinin Nike ailesine katılmasının hikayesi ise 2014’te başlıyor… 

Paul George & Nike Birlikteliği 

2014 yılında, Paul George henüz günümüzdeki kadar popüler değilken takım arkadaşlarından Danny Granger’ın sakatlanmasıyla eşsiz bir fırsat elde ediyor. NBA’deki 3. Sezonunda çift yönlü oyun kabiliyeti sayesinde Pacers takımının en önemli oyuncusu haline geliyor. Bu oyun stiliyle NBA’deki en iyi oyunculardan biri oluyor. Başarıdan başarıya koşarken bir maçta James Harden’la girdiği ikili mücadelen bacağını sakatlayarak çıkıyor. İşte Nike ile hikayesi de hemen hemen bu noktada başlıyor. Oyuncunun iyileşme sürecinde hayranlarının ve takım arkadaşlarının ona verdiği destek, markanın ilgisini çekiyor. Paul’un yumuşak karakterinden etkilenen ve onu ikonik Penny Hardaway’e benzeten Nike, yeni imza koleksiyonuna onun adını vermeye karar veriyor. Böylece LeBron James, Kevin Durant ve Kyrie Irving’e katılarak Nike’ın, adına ayakkabı ürettiği yeni prestijli sporcusu oluyor.    

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=PDXlMLAkG-Ahttps://bleacherreport.com/articles/2154393-paul-george-injury-updates-on-pacers-stars-recovery-from-knee-surgeryhttps://www.si.com/nba/2018/11/15/paul-george-nike-basketball-signature-thunder-pacershttps://sneakerbardetroit.com/nike-pg-5-black-white-release-date/https://www.nike.com/tr/u/custom-pg-5-by-you-10001016 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.