Space Jam: A New Legacy x Nike

Space Jam: A New Legacy x Nike

Space Jam: A New Legacy x Nike

Space Jam: A New Legacy, 1996’da gösterime giren Michael Jordan’lı Space Jam’in uzun zamandır beklenen devam filmi. Bu kez Looney Tunes karakterleriyle aynı takımda maça çıkan NBA yıldızı ise “King James” lakaplı LeBron James. King James, kaçırılan oğlunu kurtarmak için Tune Squad’la birlikte zorlu bir mücadelenin içine giriyor. Yine eğlenceye odaklanan renkli yapımın ilki kadar ses getirmesi bekleniyor. Epik sahnelerle dolu olduğu belirtilen yeni film, 16 Temmuz 2021’de gösterime giriyor. Filmin baş kötü karakteri Al-G Rhythm Don Cheadle tarafından canlandırılırken James’in karısı Kamiyah rolünde Sonequa Martin-Green’i görüyoruz. Müthiş sesiyle Lola Bunny’i seslendiren Zendaya’ya daha birçok ünlü isim katılırken filmde Michael Jordan’ın da sürpriz bir rolde yer alacağı söyleniyor. Filmin Nike, Converse ve Warner Bros. iş birliği ile hazırlanan özel bir ürün koleksiyonu mevcut.

Space Jam 2 Koleksiyonu

Nike, 25 sene önce ağırlıklı olarak Air Jordan markasıyla yer aldığı ünlü Hollywood yapımının 2. filmi için eğlenceli ve zengin bir koleksiyonla karşımıza çıkıyor. Nike’ın bu renkli koleksiyonu çıkartarak Space Jam filmini gerçeğe dönüştürdüğü şeklinde yorumlar var.  

LeBron 18 Low

LeBron James imzalı LeBron 18, Looney Tunes tarihindeki üç önemli rekabetten ilham alıyor. İlki Bugs Bunny vs. Marvin The Martian. Gri geçişlerle süslenen ayakkabının siyah renkteki dilinde Tune Squad amblemi mevcut. Swoosh’u pembe, tabanı ise beyaz, gri, siyah ve turuncu kombinasyonundan oluşuyor. Tweety vs Sylvester ile devam eden 2. stilde siyah tonları kullanılmış. Sarı geçişlere pembe-kırmızı arasında tasarlanan Swoosh ve aynı tonlardaki taban detayı eşlik ediyor. Üç renkli tabanın kırmızı kısmında Sylvester’ın ünlü ifadesi “Sufferin’ Succotash” yazıyor. Modelin 3. tasarımı ise en eğlenceli olanı: Road Runner vs Coyote. Toprak tonlarını taşıyan tasarımın tabanlarının topuğa yakın kısımlarında Road Runner’ın “Yeooooww…” cümlesi yer alırken kırmızı Swoosh’u ‘ACME’ yazısı ve halat geçişleri süslüyor. Diğer iki stildeki gibi, bu seride de dilin üzerinde ‘Tune Squad’ amblemine yer verilmiş.

Çocuk Modelleri

Space Jam’in çocuk koleksiyonunda LeBron 18 Low’ların dışında Bugs Bunny’li bir LeBron 18 ve Lola Bunny’li bir Air Force 1 da yer alıyor.

Le Bron 19

Lansmanı Space Jam 2 ile yapılacak olan LeBron imzalı diğer model, yeni taban yapısına sahip LeBron 19. Nike’ın basketbol ayakkabısı tasarımcısı Jason Petrie’ye göre ayakkabının çift bölmeden oluşan yeni Air Max tabanı ve tasarımı yenilenmiş Zoom Air bölümü filmden ilham alıyor. Petrie, ayakkabının tasarım süreciyle ilgili şunları söylüyor: “LeBron 19’un tasarımında bize kesinlikle filmde olup bitenler yön verdi. LeBron’a başka bir dünyaya ait, uzay çağı görünümüyle eş değer olan tamamen yeni bir hava vermek istedik.” Göz alıcı renkleriyle raflardaki yerini alacak olan ayakkabının ne kadar sürede tükeneceğini hep birlikte göreceğiz.

Film kurgusunu gerçekliğe uyarlayan Nike’ın ‘NFT’ akımına dahil olup olmayacağı ise başka bir merak konusu. Belki de Nike, yakın zamanda dijital bir ürünle karşımıza çıkar.     

Converse

Filmin özel koleksiyonunda Nike’ın 2003’te satın aldığı ünlü Converse markasından ürünler de yer alıyor. Converse’in film için hazırlanan ürünlerinde Looney Tunes karakterleri ön planda. Bilekli Chuck Taylor modellerinde Tune Squad figürleri göze çarparken topuğuna Lola Bunny işlenmiş, yıldız amblemi ise kürklü olan bir Pro Leather modeli seriye eklenmiş. Converse’in Space Jam için hazırlanan giysi koleksiyonunda Looney Tunes karakterleri yer alıyor. Baskılı ürünler arasında tişört, şort, kapüşonlu sweatshirt ve çanta mevcut. 

Space Jam İçin Hazırlanan Nike Giyim Koleksiyonu

Nike ve kendi markasıyla LeBron, ayakkabıların haricinde filmdeki karakterlerin giydiği formaların da sponsoru. Space Jam’in özel koleksiyonunda kahramanların takımı “Tunes Squad” ve kötülerin takımı “Goon Squad” (eski filmde ‘Monstars’) baskılı formalar yer alıyor. Mavi renkli Tune Squad formalarında Looney Tunes’un logosu olan hedef tahtası baskısı ve Tune Squad yazısı var. Kötülerin forması ise mor siyah renklerde ve Goon Squad baskılı. Her iki forma da Durasheen kumaştan yapılmış ve Nike’ın patentli Dri-FIT teknolojisine sahip. Koleksiyonda yer alan göz alıcı Tune Squad kolej ceketinin göğsünde de Tune Squad yazısı bulunuyor. Kol manşetleri ve yaka kenarları kırmızı şeritlerle tamamlanan siyah ceketin iç astarı turuncu.

Nike’ın Space Jam 2 için hazırladığı özel koleksiyonu filmle birlikte, Temmuz 2021’de satışa çıkacak.

Space Jam 1996

Space Jam, basketbol dünyasının yıldızlarıyla Looney Tunes’un ünlü karakterlerini birleştiren eğlenceli bir film. 1996’da gösterime giren ilk filmin başrolünde dönemin NBA yıldızı ve tüm zamanların en iyi basketbolcularından biri olarak kabul edilen efsanevi sporcu Michael Jordan’ı izliyoruz. Kendisine eşlik eden diğer NBA yıldızları arasında Charles Barkley, Shawn Bradley, Larry Bird gibi isimler var. Pop kültürün önemli bir parçası olan ve yüksek pazarlama değerine sahip Jordan’a Bill Murray, Bugs Bunny ve Wayne Knight eşlik ediyor. Filmde kahramanlar özgürlükleri için Monstars isimli canavar takımına karşı yaptıkları basketbol maçını kazanmak zorundalar. 88 dakikalık eğlenceli filmde kullanılan spor ayakkabılar ağırlıklı olarak Jordan modellerinden oluşuyor. Space Jam’in gösteriminden 4 sene sonra, 2000 yılında satışa çıkan Air Jordan 11 dışında Air Jordan 9, Air Jordan 2 Retro, Air Jordan 9 OG, Air Jordan 10 Shadow da filmde yer alıyor. Ayrıca Nike Air Structure Triax, Nike Air CB34, Nike Air Wayup ve Converse Aero Mid gibi modeller Space Jam’in sahnelerinde göze çarpıyor. Space Jam Air Jordan 11 2009’da satışa çıktığında insanlar gece yarısı uzun kuyruklar oluşturmuştu. Satışa çıktığı gece tükenen ayakkabıları almak için insanlar birbirini ezmiş, mağazaları altüst etmişti. Yeni film için yapılan özel koleksiyona nasıl bir ilgi gösterileceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

https://news.nike.com/news/naomi-osaka-apparel-collection-2021-official-images-release-date, https://www.highsnobiety.com/p/nike-space-jam-2-collection/, https://www.forbes.com/sites/forbes-personal-shopper/2021/06/22/amazon-prime-day-2021-deals-under-50/?sh=372081ff4118, https://hypebeast.com/2021/6/space-jam-a-new-legacy-nike-converse-merch-collection-release-info, https://hypebeast.com/2016/11/space-jam-sneakers, https://www.imdb.com/title/tt3554046/?ref_=nv_sr_srsg_0

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.